В уводната си статия, озаглавена "Светецът и неговата мечта", швейцарският ЛЬО ТАН твърди, че "общественият плам вече е направил от папата светец".
Не всички от тези поклонници са традиционни католици, които редовно посещават цълковните служби, изтъква вестникът и подчертава, че църквите са празни, но базиликата "Св. Петър" е натъпкана до пръсване.
Въпреки грешките, в които може да бъде обвинен, "трябва да се признае, че папата успя да надмогне политическите и религиозните граници и да обедини хората", категорично е изданието.
Огромният брой опечалени, събрали се в Рим, е красноречиво доказателство за доверието и авторитета на папата, убеден е и германският ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ.
Не всички политици и държавни глави на погребението ще бъдат твърде опечалени, смята вестникът, но намира за удивителен факта, че толкова много различни хора са се съгласили да се съберат на едно място.
Хората по света признават религиозния, моралния и светския авторитет на покойния папа, отбелязва изданието.
Според ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЙНЕ ЦАЙТУНГ въпреки грешките, в които може да бъде обвинен, трябва да се признае, че Йоан Павел Втори успя да премине религиозни и политически граници, за да събере хората.
Най-ярко доказателство за това е възможността да се видят на едно и също място едновременно американският президент Джордж Буш и иранския му колега Мохамед Хатами, пише вестникът.
БЕРЛИНЕР ЦАЙТУНГ твърди, че събирането на държавни лидери в Рим представлява "почти уникален поглед към международната общност, защото сега се случва нещо, което досега се е смятало за невъзможно".
Вестникът обаче прогнозира, че това чувство е измамно и когато милионите хора, събрали се в Рим, се завърнат у дома, те отново "ще се хванат за гушите".
Испанският ЕЛ ПЕРИОДИКО намира твърде земни причини, обясняващи събирането на милиони хора в Рим.
Този феномен изисква по-комплексно интерпретиране, отколкото само разглеждане силата на католицизма в Европа като причина за тази огромна вълна на човечност, пише всекидневникът и добавя:
"Йоан Павел Втори беше великолепен медиен папа. Той не успя да напълни църквите, но проявите му препълваха стадиони... Той знаеше как да контролира силата на имиджа... Днес предимно имиджът, отколкото вярата, събират толкова много вярващи."
Два испански всекидневника размишляват върху завещанието на папата.
Според ЕЛ ПАИС "най-значимото разкритие е, че папата е обмислял да отстъпи поста, когато стане на 80 години и когато болестите започнали да го опустошават".
Това "отваря вратата такива неща да се случват в бъдеще и би трябвало да даде повод за размисъл за онези дейци на църквата, които смятат за немислимо някой да се пенсионира, дори при напреднала възраст и лошо физическо състояние... В определен момент те ще трябва да променят досегашните норми и да адаптират правилата към съвременността", категоричен е вестникът.
ЕЛ МУНДО нарича папата "дълбоко духовен човек", който "смята, че бил избран от Бога, за да помогне на човечеството и да разпространи посланието на Христа".
Вестникът заключава: "Съмненията в личните му способности, изразени в завещанието, служат единствено за потвърждение на духовния му статут и осъзнаването на неговата собствена ограниченост".
Британският ТАЙМС пише, че днешното събитие е голямо изпитание за дипломатите - Ватиканът ще трябва не само да осигури безпрепятствено преминаване през тълпата на 200 световни лидери, но и да организира нещата така, че да няма конфузни срещи.
"Тони Блеър например трябва да избегне срещата с президента на Зимбабве, който въпреки забраната да влиза в ЕС получи разрешение да отиде на погребението. Американският президент Буш ще избягва иранския си колега Хатами и сирийския президент Асад, тъй катоВашингтон обвинява техните страни в подкрепа на тероризма. А почти всички ще избягват тайванския президент", разказва вестникът.
Според ФАЙНАНШЪЛ ТАЙМС обаче погребението представлява "възможност да се създадат нови или да се подновят съществуващите дипломатически контакти".
За първи път след погребението през 1910 г. на британския крал Едуард Седми на едно място се събират толкова държавни лидери, припомня изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!