Р умъния обяви, че бързо нарастващата й икономика може да овладее високата инфлация и да успее да се подготви за въвеждането на еврото до шест години, предаде Асошиейтед прес.
Румъния, населявана от 22 млн. души, е една от най-бедните страни в ЕС, към който тя се присъедини през 2007 година.
Румънският министър на икономиката и финансите Варужан Восганян заяви пред репортери в Ница, където се провежда неформална среща на финансовите министри от ЕС, че инфлацията трябва да спадне под прага от 3% до 2010 г., Румъния да влезе във валутно-курсовия механизъм (ERM) до 2012 година и да се присъедини към еврозоната до 2014 г.
Министърът си поставя трудна задача. Инфлацията с годишно натрупване през юли бе 9,1% - над два пъти повече от средното равнище за еврозоната и сред най-бързите темпове на растеж на цените в целия ЕС, коментира агенцията.
Восганян прогнозира икономически растеж за тази година между 8 и 9% - доста над бавното темпо от 1,4% за целия ЕС и 1,3% за еврозоната. Това ще бъде най-силният растеж за Румъния през последните 20 години, отбелязва АП.
Президентът на полската централна банка Славомир Скшипек изрази днес съмнения за шансовете на страната да се присъедини към еврозоната през 2011 г., предаде Асошиейтед прес.
Скшипек посочи пред журналисти в Ница, че е добре да започне да се мисли за възможна дата за замяна на полската злота с еврото, но "е трудно да се каже, че това ще стане през 2011 година".
Досега нито една от големите източноевропейски икономики, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. - Полша, Унгария и Чехия - не е изготвила твърди планове за въвеждане на еврото.
Тези страни предпочитат гъвкави валутни курсове, които биха могли да привлекат чуждестранните инвеститори и да успокоят инфлацията, отбелязва АП.
Както Полша, така и Чехия, подготвят почвата, като съкращават годишните си бюджетни дефицити - разликата между приходите и разходите на правителството - опитват се да намалят общия правителствен дълг и да контролират инфлацията.
Полският премиер Доналд Туск потвърди по-рано тази седмица, че иска да въведе еврото през 2011 г., изтъквайки, че това ще бъде "трудна, но възможна задача".
Само три от дванайсетте нови страни членки на ЕС засега са въвели еврото - Словения, Кипър и Малта. Словакия ще се присъедини към еврозоната следващата година и ще стане 16-ата нейна членка.
Трябва да се направи всичко, за да не излезе извън контрол увеличението на заплатите заради инфлацията, заяви председателят на Еврогрупата, люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер, цитиран от Франс прес.
Юнкер, който днес бе преизбран за още две години начело на групата страни от еврозоната, призова да се внимава с вторичните ефекти в резултат на инфлацията.
Вторичните ефекти се наблюдават, когато възникне спираловидна инфлация и покачването на цените предизвиква увеличение на заплатите, като след това се разпространява в цялата икономика, отбелязва АФП.
Това не означава, че искаме да бъдат блокирани заплатите, а те трябва да растат в зависимост от повишаването на производителността, уточни Юнкер и призова държавите да внимават по-специално с повишението на заплатите в публичния сектор. Той отправи призив и към социалните партньори да бъдат по-умерени в преговорите за заплатите.
Жан-Клод Юнкер отбеляза, че Еврогрупата е решила да покани социалните партньори на нейни работни срещи, за да "може да се разговаря по-директно", но "не за постигане на нещо като европейско споразумение, а за по-добро взаимно разбиране".
Според Юнкер "и дума не може да става" страните от еврозоната да изпускат публичните дефицити въпреки заплахата от рецесия. При все това той посочи, че на неформалната си среща в Ница министрите на финансите от Еврогрупата са се разбрали, че е възможно да се остави известно поле за бюджетно маневриране, за да може да се реагира.
Срещу икономическото забавяне, би било подходящо да се оставят да действат автоматичните стабилизатори, подчерта люксембургският министър, но подчерта, че това трябва да се случва, разбира се, в рамките на тавана от 3% от БВП -максималната допустима стойност за годишния публичен дефицит на страните от еврозоната.
Автоматичните стабилизатори са механизъм, предвиден в Пакта за стабилност и растеж на ЕС, според който правителствата могат да оставят бюджетните дефицити да се увеличат малко по време на икономическа депресия, при условие, че не се надвишават определените граници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!