Ф ренският президент Никола Саркози бе първият европейски лидер, който поздрави Барак Обама за блестящата му победа на президентските избори в САЩ.
Франция и Европа ще работят с нови сили заедно с Америка за запазване на мира и световния просперитет, отбеляза Саркози.
"Докато светът е в плен на вълнения и съмнения, американският народ, верен на ценностите, които винаги са определяли американската идентичност, силно изразиха вярата си в прогреса и бъдещето.
Във времена, когато трябва да се изправим заедно пред огромни предизвикателства, вашият избор увеличи неимоверно надеждите във Франция, Европа и отвъд тях", посочва френският президент, цитиран от Елисейския дворец.
Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу приветства избирането на Барак Обама за 44-ти президент на САЩ.
Сега е моментът за подновяване на силното сътрудничество между САЩ и Европейския съюз, се казва в изявлението.
"Трябва да превърнем сегашната криза в нова възможност. Нуждаем се от нов курс за един нов свят.
Надявам се, че под ръководството на президента Обама САЩ ще присъединят силите си към Европа, за да поведем към този нов курс в полза на нашите общества и на целия свят", посочва Барозу, цитиран от Франс прес.
Германският канцлер Ангела Меркел поздрави Обама за неговата "историческа" победа и изрази желанието си за партньорство със САЩ.
Бъдете сигурен, че моето правителство осъзнава значението и стойността на нашето трансатлантическо партньорство, пише Меркел и отправя покана към Барак Обама да посети скоро Германия.
В поздравлението си британският премиер Гордън Браун изтъкна "прогресивните ценности и визията за бъдещето" на Обама.
Отношенията между САЩ и Великобритания са от жизнено значение за нашия просперитет и нашата сигурност, посочва британският премиер.
"Познавам Барак Обама и ние споделяме много ценности. И двамата сме решени да покажем, че правителството може да реагира, за да помогне на хората да преодолеят тези трудни времена за световната икономика", казва още Браун.
Иракското правителство има "искрено желание" да сътрудничи с новия американски президент Барак Обама в интерес и на двете страни, заяви говорителят на правителството Али ал-Дабаг.
Ватикана изрази надежда, че новият американски президент ще отговори на очакванията за мир и справедливост в света, съобщи говорителят Федерико Ломбарди.
"Ние всички желаем на новия президент Обама да успее да отговори на очакванията и надеждите, които породи, като защитава правото и справедливостта и намери подходящ начин да осигури мир в света, като изведе на преден план издигането и достойнството на човешката личност в съответствие с основните общочовешки и духовни ценности", заяви говорителят на Ватикана, цитиран от агенция Анса.
Барак Обама въплъти мечтата на Мартин Лутър Кинг за една Америка, в която за хората ще се съди не по цвета на кожата им, а според личността на всекиго, отбеляза пред журналисти австралийският премиер Кевин Ръд.
Русия би желала новият президент на САЩ внимателно да проучи ситуацията в сферата на контрола върху ядрените оръжия,
заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС.
До момента стратегическата стабилност по разбираеми причини бе обект на преговори главно между САЩ и Русия, посочи руският министър. Договорът за съкращаване на стратегическите оръжия изтича през декември 2009 г. и преди около година Русия предложи да помислим дали трябва да бъде продължен. На определен етап двустранните консултации бяха доста интензивни, но след това САЩ се обявиха против ограниченията върху ядрените бойни глави и каквито и да било носители, каза Лавров.
Бихме желали новият президент на САЩ да анализира тази ситуация. Това е крайно важно не само с оглед поддържане на стратегическата стабилност, но и за запазване на глобалната сигурност. Ядрените държави, включително Русия и САЩ, трябва да вземат предвид доколко носят отговорност в тази сфера. Готови сме да обсъждаме всички тези въпроси с американските си партньори, но явно ще е трудно да обсъждаме проблемите само в двустранен формат, посочи Лавров.
В комюнике японският премиер Таро Асо обеща да засили връзките на страната си със САЩ, основен съюзник на Япония, информира АФП.
В приветствена телеграма до Барак Обама китайският президент Ху Цзинтао изрази желание "през този нов исторически период конструктивните отношения между Китай и САЩ да се издигнат на ново равнище".
Оптимизъм обзе азиатските фондови борси
след избора на Обама. В Токио индексът Никкей-225 закри сесията със скок от 4,46%, след като приключи вчерашната търговия с повишение от 6,27%.
В 8 ч. българско време фондовата борса в Хонконг отчете покачване с 5,65%, в Сингапур - с 4,43%, в Сеул - с 2,29%, и в Шанхай - с 3,07%. Покачване от 2,88% отчете и фондовата борса в Сидни.
Доларът се повиши спрямо еврото в Токио. Едно евро в Токио тази сутрин се разменяше за 1,2852 долара спрямо 1,2975 долара снощи в Ню Йорк.
Фючърсните контракти върху борсовите индекси на Нюйоркската фондова борса, очертаващи бъдещото им движение, литнаха нагоре след обявяването на победата на Обама. Към 6,30 ч. българско време контрактите върху промишления индекс Дау Джоунс прибавиха 305 пункта или 3,2%, върху индекса на високотехнологичните дружества Насдак се повишиха с 54 пункта или 3%, а фючърсите на по-широкообхватния индекс Стандард енд Пуърс 500 скочиха с 39 пункта или 3,9%.
Резултатът от гласуването представлява една несигурност по-малко за пазарите и те тръгват нагоре, понесени от смътно чувство на надежда, отбелязва анализаторът Кадзухиро Такахаши от Дейуа секюритис Ес Ем Би Си (Daiwa Securities SMBC).
С новия президент икономическите мерки ще добият по-конкретен характер и приложението им ще се улесни, добавя той. Анализаторът посочва, че пазарите по принцип предпочитат републиканците, но с финансовата криза вярата им в тях бе разбита на пух и прах.