П резидентът Георги Първанов определи предложенията за структурни промени в МВР като допълнителна необходима стъпка.
Дали тя ще бъде достатъчна, за да може МВР да бъде една действена система, да може да защитава сигурността на гражданите - тепърва ще iтане ясно, каза Първанов в отговор на журналистически въпрос.
Той категорично отхвърли обвиненията на депутата от ДСБ Атанас Атанасов, че е бил информиран още през ноември 2007 г за разработката, свързана с арестувания през март т.г. зам.-директор на ГДБОП Иван Иванов.
Това е обикновена лъжа, това е клевета от онези, които бих поставил в една графата с обвинението, че имам братовчед в Националната служба "Сигурност", коментира президентът.
Държавният глава посочи, че всяка една преписка има свой изходящ номер, знае се нейният път и, когато влезе в определена институция, това също може да се докаже.
Категорично твърдя, че никой не ме е информирал за подобна преписка, за наличието на подобна разработка, каза Първанов и допълни, че е разбрал за нея едва тогава, когато е била коментирана от медиите.
По повод искането на опозицията за свикване на Консултативния съвет по национална сигурност заради кризата в МВР, Георги Първанов каза, че не би свикал заседание, което ще се използва за компрометирането на самия КСНС и изобщо на системата за сигурност.
Ако на опозицията й трябва още една трибуна, за да каже това, което вече сме чули, това може и да стане, каза президентът. Само че аз добре помня предишния КСНС, на който двама от опозиционните лидери, които сега са най-гръмогласни, дойдоха, казаха си приказката и напуснаха дебатите - не чуха нито проекта за решение, нито становището, което КСНС прие, допълни президентът.
На въпрос, обезпокоен ли е от европейската реакция срещу ставащото в Блгария, Първанов каза, че в момента се говори за санкции срещу страната на медийно, на коментарно ниво, но без съмнение каквото и да е нивото, той е обезпокоен от публикацията и в най-незначителната европейска медиа.
Това е сянка върху образа на България и независимо от това дали ще има санкции или не в предстоящия доклад на ЕК, мисля, че си струва да се замислим много сериозно да се вземат онези мерки, които биха ограничили и не биха допуснали подобна възможност, каза президентът.
Най-важното е да правим нещата не заради това, че го искат от ЕК, от европейските ни партньори, а защото го дължим на нашите избиратели, на гражданите, посочи Първанов.
В лекция по актуални външнополитически въпроси по повод 10-годишнината на Българското дипломатическо дружество той акцентира върху дадената наскоро оценка от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, че първата година от членството ни в ЕС е история на успеха.
Трябва да направим всичко необходимо, за да гарантираме пълната прозрачност и ефективното използване на средствата от европейските фондове - безкомпромисно, каза президентът.
Той изрази съжаление, че "нашите съседи и братя от Република Македония не получиха покана за НАТО" и посочи, че българският национален интерес е европейската и евроатлантическа перспектива на Македония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!