Една депутатска заплата ще е равна на три средномесечни възнаграждения в обществения сектор. Така депутатите отхвърлиха предложението на шефът на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов да се намали базата, на която се изчисляват депутатските заплати. Той искаше да отпадне именно уточнението "в обществения сектор" и заплатите да се изчисляват на базата на възнаграждения на заетите по трудово и служебно отношение, съобразно данните на НСИ. Панайотов се аргументираше с обществения интерес, който налагал да се избере по-ниска база за формиране на заплатите. На това обаче депутатът от ОДС Муравей Радев възрази, че ако депутатите получават малко няма да се концентрират над работата си и ще търсят други начини за събиране на средства.
Според другите приети текстове в Правилника за работа на Народното събрание, председателят на парламента ще получава с 50% по-висока заплата от тази на обикновените депутати. Заместниците му пък ще качат възнагражденията си с 40%.
Председателите на парламентарни комисии и председателите на парламентарни групи ще получават заплати по-високи от тези на депутатите с 30%. Зам.-председателите на комисии ще получават възнаграждение с 20% над депутатското, а парламентарните секретари - с 10%.
За участие в парламентарна комисия избранниците ще получават към заплатата си още 10%. Народните представители, имащи научна степен "доктор", ще взимат за това надбавка от 10%, а за "доктор на науките" - 15%.
При неоправдано отсъствие от пленарна зала от заплатите на депутатите ще се удържа сума равна на две трети от възнаграждението им, а за отсъствие от заседание на комисия - една трета от полагащото се за участие в комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!