С АЩ отхвърлиха предложението за разширяване на Съвета за сигурност (СС) на ООН, внесено вчера от Г-4 - Германия, Япония, Бразилия и Индия.
Специалният съветник на американския държавен секретар Кондолиза Райс - Ширин Тахир-Кели, заяви по време на дебатите в Общото събрание, че идеята не се ползва с достатъчна подкрепа и евентуално гласуване може да разедини страните членки.
По думите й държавите, изготвили проекторезолюцията за разширяване на СС, трябва да имат предвид потенциалния ефект, който едно гласуване ще има върху организацията. Тя изтъкна, че ако все пак се стигне до гласуване, САЩ ще отхвърлят предложението.
Ще работим за реформа в Съвета за сигурност, но за правилна реформа, проведена в подходящия момент, добави тя.
По време на дебатите, които започнаха в Общото събрание този понеделник, стана ясно, че предложението на Г-4, въпреки сериозната подкрепа, която има от 23 държави членки на организацията, в това число и Франция, не ще може да събере необходимото мнозинство от 2/3, за да бъде прието.
Освен това, предложението трябва да получи одобрението и на всички постоянни членове на Съвета за сигурност - САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания.
В Съвета за сигурност участват 15 държави - пет постоянни и 10 непостоянни членове, които се избират от Общото събрание за период от 2 години.
Предложението на Г-4
е съставът на Съвета за сигурност да бъде разширен до 25 държави, като шест от 10-те нови страни да са постоянни членове, но без право на вето.
Очакванията на групата са, че четири от новите шест места за постоянни членове ще бъдат заети именно от Германия, Бразилия, Индия и Япония, а останалите две - от африкански държави.
Втората групировка със собствено предложение за реформи
нарича себе си "Обединени за консенсус". Най-активни участници в групата са Пакистан и Италия. Според тях Съветът за сигурност трябва да се увеличи също с нови 10 членове, но непостоянни, които да могат да бъдат преизбирани за последователни мандати.
Третото предложение за реформи идва от "Африканския съюз",
участие в който взимат 53 държави. Той настоява за шест нови постоянни членове на Съвета, които за разлика от записаното в предложението на Г-4, да имат право на вето. Две от новите места трябва да бъдат дадени на държави от Африка.
Мнението на САЩ е, че в Съвета за сигурност трябва да бъдат включени само двама нови постоянни членове, при това без право на вето. Едно от двете места според американското предложение е резервирано за Япония.
Генералният секретар на ООН Кофи Анан, който през март тази година представи предложенията си за решителни промени в ООН, заяви, че се надява реформите да станат факт до есента, така че Организацията да може "да отговори на съвременните реалности".
Причината за желанието ООН да се реформира е, че повечето страни членки са недоволни от недостатъчната представителност на Съвета за сигурност, който е създаден през 1945 г.
Тогава, много преди деколонизацията, светът е изглеждал по различен начин и реалностите веднага след Втората световна война са били различни от настоящите, коментира българският посланик в световната организация Стефан Тафров пред радио "Дойче веле".
България е силен застъпник за необходимостта от цялостна реформа на ООН. Заедно с другите източноевропейски държави страната ни държи източноевропейската регионална група да получи едно допълнително място за непостоянен член в Съвета за сигурност - нещо, което проекторезолюцията на Г-4 предлага, и именно това е най-сериозното й достойнство от наша гледна точка, каза още посланик Тафров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!