Н а две крачки от римския Колизей се намира ресторант, който пресъздава обстановката от древния Рим и пренася клиентите си 2000 години назад. Името на ресторанта е "Магна Рома".
Собственикът се е обърнал към историци и археолози, за да пресъздаде по-точно античната атмосфера. Разнообразието на ястията при древните римляни е било по-голямо, отколкото при древните гърци.
Римската кухня включвала миди и всякакъв вид морски деликатеси с черупки, риба, месо. Сред традиционните специалитети не може да се пропусне виното, което вървяло много добре със силно подправените блюда. Изключително ценени били римските сладкиши, приготвяни от мед и пипер, както и гълъбите или всички останали ястия от дивеч, придружени, разбира се, от специалитета на римската кухня - хляб от ечемик и жито.
Използването на вилици и носенето на древноримски дрехи в необикновения ресторант не е задължително, поне за гостите; келнерите обаче са облечени точно както преди 2000 години.
Три големи букви стоят на входа на една от най-посещаваните кръчми в Братислава - КГБ. Три букви, които съвсем не навяват приятни асоциации, особено на хората, живели отвъд желязната завеса. В този случаи обаче съкращението КГБ има и друго значение: "Кръчма Гурманов Братислави", или Кръчма на братиславските лакомници.
В тази оригинална кръчма, която се намира под нивото на земята могат да се видят портрети на Сталин, Густав Хусак, Ленин и на много други личности от комунистическото минало на Чехословакия.
В дъното на кръчмата има огромен портрет на Сталин като от едната му страна е поставено съветското знаме, а от другата американското. В началото името на заведението стряскало посетителите, но постепенно свикнали и в момента кръчмата е място, където хората и особено младите идват, без да обръщат прекалено внимание на декора.
Менюто включва същите ястия, които могат да се намерят и в останалите заведения, но имената тук са променени и са тематични - много от тях са посветени на Сталин, има и "Прическата на другаря", "Закуската на колегата от КГБ" има и ястие, което прави впечатление на французите, защото се нарича "Деликатесите на Де Гол", а всъщност представлява чисто и просто пържени картофи.
Колкото и да е странно в един от парижките ресторанти на бул. "Волтер" на клиентите се предлага да бъдат масажирани преди и след ядене... Специалният стол е поставен в средата на заведението и масажирането се извършва пред погледите на останалите гости.
Всички, които се подлагат на масажа, обаче споделят, че още след първата минута забравят това и всяко притеснение изчезва. За доброто настроение допринася и приятната атмосфера в ресторанта.
Обикновено различните вечери се редуват различни видове масаж - индийски, японски и т.н. Посетителите на ресторанта, опитали комбинацията масаж и ядене споделят, че тази формула е невероятно отпускаща и действа чудесно след напрегнатия ден.
Цената на един сеанс масаж е 10 евро, а масажистката Ана съветва да не се прекалява с алкохола преди масаж...
Един пътнически вагон е заседнал на централната софийска ул. "Бенковски", №18. Той се е превърнал в гара за любителите на руската кухня.
Неслучайно неговото име идва от руския филм "Гара за двама". Един от известните руски режисьори, Никита Михалков, е редовен гост на ресторанта, когато отсяда в София. Две маси за четири човека и още две за по-големи компании в "Гара за двама" пресъздават обстановката на пътнически вагон.
Интериорът е уникален. Вагонът е известен със собственичката си - актрисата Анета Сотирова и най-добрата руска чорба - уха. Специалитетите като пушено прасенце с хрян и сметана, любимата сьомга на княгиня Щербитска могат да се опитат само тук.
Тези, които го посещават редовно, казват, че романтичната атмосфера истински може да се усети само в неделя вечер. Тогава няма клиенти и усещането е като в полупразен влак. През седмицата е препълнено.
Има и такива, които идват не само за да похапнат руски специалитети, но и за да се заредят със спомени. Спомени за миналото, събрани във фургон, предизвикват интереса на много посетители в ресторантчето с името "Тато".
Заведението соцреликва се намира на улица "Комунист", прекръстена след промените на "Любородие". Всъщност, ресторантчето отваря врати след 1989 г., когато на неговия собственик Димитър Димитров хрумва идеята за частен бизнес.
Клиентите първо са привлечени от името на заведението, а щом влязат през металната врата, подпряна с прът, натъкват на богата колекция автентични вещи от времето на комунизма - чернобели снимки на Тодор Живков, на Леонид Брежнев, Георги Димитров, портрети на членовете на някогашното политбюро, пионерски връзки, значки от онова време.
На една от стените е наредена колекция от някогашните социалистически банкноти. На вратата на кухнята има надпис "Партиен кабинет". Постоянните клиенти на ресторанта са работници и служители от намиращите се наоколо фирми и предприятия.
Отбиват се и много случайни клиенти, привлечени от името "Тато". Политиката на собственика на заведението да се предложи това, което масово търси българинът - кебапчета за 70 стотинки, шопска салата за 2,50 лв., шкембе-чорба за един лев.
Менюто е изписано на черна дъска с тебешир пред вратата на вдъхновеното от социализма заведение.
Социалистическата атмосфера е в основата на идеята и за кафене в бившата резиденция на Живков над град Сандански. Там обаче, за да изпиете кафето си сред ликовете на бившия Първи, трябва да платите на цените, достойни за тризвезден хотел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!