От 140 проверени язовира 11 имат сериозни проблеми, съобщи пред журналисти министърът на икономиката Трайчо Трайков след среща с областните управители.
Голяма част от язовирите са без преливни съоръжения и не работят изпускателите.
Язовирите се намират в областите: Кърджали - 1, Монтана - 2, Пазарджик -3, Сливен - 3 и Смолян - 2, съобщи изпълнителният директор на НЕК Михаил Андонов.
Някои от тях са със затворени изпускатели, а 80% нямат преливници и стените им са в лошо състояние.
Следващите един - два дни експерти от "Енергопроект", "Язовири и каскади" и УАСГ ще установят какви точно мерки за безопасност да бъдат предприети.
Сред тях министърът посочи продухване на изпускатели и изземване на земна маса от стените на язовирите.
Предписанията на специалистите ще се дадат на концесионерите или собствениците на съоръженията, а контролът по изпълнението на предписанията се възлага на областните управители.
Министърът съобщи, че за предприемане на укрепителни ремонтни дейности на съоръженията ще се търси финансиране от бюджета за бедствия на МВР.
Ще предложим част от бюджета, който се управлява в МВР за бедствия, да бъде разпределен като авариен буфер, който да се дава за такива екстремни случаи, допълни министърът.
По думите на министър Трайков не става дума за много пари.
Той информира, че ще бъде спазен срокът, в който ще приключи проверката на всичките 600 проблемни язовира, ако е необходимо ще има и проверки на допълнителни съоръжения, посочени от местните власти като опасни.
Всички големи язовири към НЕК, "Язовири и каскади" и "Напоителни системи" са под наблюдение.
В момента работят водните централи в "Долна Арда", "Студен кладенец", "Ивайловград" за освобождаване на големи обеми вода, за да има място за поемане на нови количества след топенето на снега. На язовир "Искър" обемите са нормални.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!