"Учителите не отстъпват, стачката продължава", съобщава "Труд". Протестиращите учители няма намерение да отстъпват и да спират бунта си, преговори между синдикатите и кабинета не се водят, пише изданието.
Протестиращите се събраха вчера на митинг на пл. "Независимост" в София.
Под заглавие "Стачни горещини в изборния сезон" вестникът коментира, че, макар на управляващите сега да им припарва, няма революционна обстановка, подобна на тази през зимата на 1996-1997 г., когато беше свалено правителството на Жан Виденов.
Но има друго и то не е за подценяване - България вече е в ЕС и още е с най-ниските заплати сред останалите страни-членки - учители се гърчат със средна заплата 173 евро, а в Румъния тя е 480 евро, в Македония - 225 евро, в Сърбия - 500 евро, сравнява вестникът.
"5000 учители: Вълчев, дай оставка" - под това заглавие "24 часа" съобщава за учителските протести.
Никой не слезе при протестиращите, единственият коментар от МОН беше, че стачкуващите намаляват - били 36 на сто, с 3% по-малко от предния ден, пише "24 часа". Според синдикатите протестират 82%.
"Стачката няма да ескалира, дори очаквам тя да затихне", цитира вестникът думи на министъра на образованието Даниел Вълчев във Враца.
"Учителският бунт засенчи таксиджиите", сравнява "Стандарт".
"Учители от Бургас и Шумен ще заведат граждански искове срещу премиера Сергей Станишев и министъра на образованието Даниел Вълчев за уронване на престижа на учителската професия", допълва темата "Монитор".
"Червените нямали неуспели ченгета и преуспели мутри", пише "Труд", който информира за листата на БСП за общински съветници в София, представена от лидерът на столичната организация на партията Румен Овчаров.
Водач на листата е Георги Кадиев, а сред имената в нея били и Петър Курумбашев, както и певецът Сашо Роман.
"Труд" продължава изборната тема с интервю със социолога Андрей Райчев. "Този вот ще изхвърли стария елит", прогнозира той. Райчев сравнява ситуацията с тази през 2001 г., когато с появата на Симеон Сакскобургготски и на НДСВ в ръководството на страната "нахлу цял нов слой хора".
Тогава за пръв път си казахме - елитът на прехода става преходен, днес ще допълним - този елит си заминава, посочва той. Социологът отбелязва като други специфики на предстоящите избори окончателното разпадане на класическия двуполюсен модел, както и новото прегрупиране на групи по интереси, т.е. коалициите по места се съставяли не толкова на идейно-политическа основа, колкото на практична.
"Три сценария за София", прогнозира от първа страница "Монитор". Според социолози първата възможност била Бойко Борисов да спечели още на първи тур, втората - да отиде на балотаж с Бриго Аспарухов и да го победи, а третият вариант - да се състезава на балотажа с някой от другите кандидати.
"24 часа" също помества коментари на социолози във връзка с местните избори. Най-категорични са социолозите в прогнозите кой ще спечели в надпреварата за София и Пловдив - градоначалниците, зад които стои ГЕРБ, пише вестникът.
В столицата обаче вероятно ще има балотаж, а в Пловдив вероятността това да се случи е по-малка. Социолозите прогнозират трети мандат за Кирил Йорданов във Варна.
Битките за кметския стол ще са оспорвани в Бургас и Русе. ГЕРБ вероятно ще изпревари БСП по брой общински съветници в цялата стана, макар спадът в червените редици да е спрял, обобщава вестникът.
Някои от социолозите смятат, че дългата бюлетина ще затрудни гласоподавателите и това ще се отрази на броя на недействителните бюлетини.
"Бюлетините няма да са чаршафи. Най-много хавлиени кърпи", е озаглавено интервю в "24 часа" с Мая Манолова, един от авторите на закона за местния вот, и говорителя на ЦИК Александър Александров.
Може би беше подценена колосалната активност на предстоящите избори от много партии и партийки, коментира Манолова. Александров обяснява, че ще се намери техническо решение бюлетината да е достатъчно прегледна и използваема.
"Влизаме в "Гинес" с бюлетината", пише "168 часа". Вестникът изчислява, че бюлетината в Русе например ще е към 1,80 метра.
"Все по-солени избори", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Според изданието, освен че дългата бюлетина може да затрудни някои от избирателите и даже да ги откаже от гласуването, има проблем и с отпечатването на бюлетините.
Оказва се, че много малко печатници в страната могат да отпечатат бюлетини с дължина над 1 м, а това означава, че монополистите ще си напълнят гушите, смята авторът.
В друг материал "Сега" коментира декларациите за лоялност, подписани от кандидатите на ГЕРБ. Любопитен е текстът, според който ГЕРБ ще огласява факти и данни за личността на евентуални отцепници, това мирише на милиционерщина от километри, пише изданието.
Очаква се днес парламентът да попълни своята квота от 11 членове в 25-членния Висш съдебен съвет, информират вестниците. "Петър Стоянов, председател на Военния съд във Варна, и съдийката от Софийския градски съд Светла Данова са две от кандидатурите на БСП за членове на ВСС", съобщава "Труд".
Останалите кандидатури на левицата са Мая Кипринска, Марияна Дундова и Елена Стоянова. Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски лично одобрил председателя на ПГ на НДСВ Анелия Мингова за член на ВСС. Той застанал и зад съдията във Военно-апелативния съд Стойко Стоев, и председателя на фирменото отделение в СГС Костадинка Наумова.
Според "Дневник" освен Димов, фаворитите на движението били и съдия Иван Димов и председателят на СГС Светлин Михайлов. Движението щяло да излъчи трима представители - колкото НДСВ.
"Глобиха с 50 563 лв. депутати "скатавки", пише "Труд". Такава била сумата на глобите на депутатите с неизвинени отсъствия от декември 2006 г. до началото на лятната си ваканция тази година.
Санкциите заради "бягства" от комисии за същия период са 27 099,25 лева. Както винаги досега, най-глобяваният депутат е лидерът на ДПС Ахмед Доган - той има 88 неизвинени отсъствия, пише вестникът.
Доган обаче бил и сред депутатите, които не мамят и не оставят картата си на колеги да гласуват с нея.
Все пак има и прилежни депутати - от 240 избраници 66 са без неизвинени отсъствия, коментира изданието. Пример дава ръководството на Народното събрание - никога не са липсвали председателят на парламента Георги Пирински (БСП) и заместниците му Камелия Касабова (НДСВ), Юнал Лютфи (ДПС), Петър Берон (независим), Филип Димитров (СДС), Анастасия Мозер (БНС).
Вестникът подрежда класация топ 5 на "кръшкачите", в която, освен Доган, влизат Волен Сидеров, Александър Праматарски, Васил Иванов-Лучано и Соломон Паси.
"Чуждият бизнес пита колко е данък "Корупция" в България", казва пред "Сега" изпълнителният директор на Асоциация "Прозрачност без граници" Диана Ковачева.
От 5 г. насам индексът на прозрачност на България не се подобрява, коментира тя. Ковачева сравнява положението с Румъния, където по думите й корупционният индекс е лош, но за една година там са се случили големи промени.
"ЕС иска "данък център" в големите градове", пише от първа страница "Сега".
Еврокомисията препоръчва да се въведат такси за преминаването през централните градски части на всички европейски държави. Така автомобилното движение ще се изтласка в покрайнините, което ще намали задръстванията и замърсяването на въздуха.
Това било записано в документа "На път към нова култура на градската мобилност", одобрен от ЕК преди ден. Вестникът информира, че в София вече има внесена наредба за платен достъп.
Европейската комисия одобри искането на България и увеличи квотата на краве мляко за преработка със 167 000 т, съобщава "Труд", като цитира Цветан Димитров, директор в агроведомството. С увеличението квотата става 889 хил. т.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!