Н ай-вероятно и двете големи албански партии в Македония - Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) на Али Ахмети и Демократичната партия на албанците (ДПА) на Арбен Джафери ще влязат в правителството на Никола Груевски.
Това се препоръчва и от международната общност заради Косово и определянето на статута му, което трябва да стане тази година, съобщава македонската телевизия А1. Затова Македония трябва да бъде стабилна и това може да се постигне чрез влизането и на двете албански партии в правителството.
Така би се установил контрол върху всички радикални структури от двете страни, с което ще се избегнат инциденти от вида на тези в Кондово, Брест или Ваксинце.
Първите преки преговори между лидерите на Сърбия и Косово за бъдещия статут на областта ще се състоят до края на юли, заяви специалният представител на генералния секретар на ООН за уреждането на косовския проблем Марти Ахтисаари след консултаците при закрити врата в Съвета за сигурност на ООН.
Ахтисаари отказа да направи прогноза за резултата от преговорите, но отговори отрицателно на въпроса дали върху техния ход ще окаже влияние независимостта, която обяви Черна гора.
На заседанието сръбският премиер Воислав Кощуница заявил, че Белград никога няма да се съгласи Косово да стане независимо и потвърдил, че Сърбия е готова да предостави на областта "автономия в максимална степен", предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на дипломати.
Постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин подчертал, че Белград и Прищина трябва сами с посредничеството на ООН и без наложени решения да постигнат договореност за бъдещия статут на Косово.
В противен случай ще бъде създаден много лош международен прецедент, предупредил Чуркин. Той подчертал, че Русия твърдо подкрепя принципа на териториалната цялост на държавите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!