В квартала около Докторския паметник в София цените на апартаменти от около 200 кв.м вече достигат 8 хил. евро за кв. м, съобщили брокери, цитирани днес от в. "24 часа".
Този район на столицата е най-желаният за купуване на имот, независимо от цената. Търсели се и апартаменти, и къщи.
За жилища на улиците "Оборище", "Сан Стефано", "Кракра", "Васил Априлов", "Шипка", Велико Търново", "Асен Златаров" имало дълги списъци от чакащи, готови незабавно да платят сериозни суми. За такива клиенти най-важен е районът.
В същото време предлагането е ограничено и това водело до неудържимо покачване на цените, обяснили специалисти.
Около Докторския паметник и неговата добре поддържана градина новото строителство е съвсем малко, а инфраструктурата е в отлично състояние. Преди около 45 години в този квартал пожела да си построи жилища почти цялата върхушка на тогавашната държава.
За Тодор Живков, министър-председателя Станко Тодоров и близкия им министър Григор Стоичков е била построена огромната кооперация на "Оборище" 17, където сега се шири Средното музикално училище "Л. Пипков". Някогашните спални и кабинети са класни стаи, а холовете - репетиционни зали.
На стотина метра - на "Сан Стефано", точно срещу градинката - беше построена четириетажна къща за дъщерята на Първия Людмила и за сина му Владимир, но те малко се задържаха там.
В съседство, на ъгъла с "В. Търново", 6-етажна кооперация си построиха членове на Политбюро на ЦК на БКП и други функционери, приближени да Живкови. Там на цели етажи имаха огромни апартаменти, които и днес се обитават от деца и внуци, членовете на Политбюро Пенчо Кубадински, Георги Йорданов, Тодор Божинов, поета Любомир Левчев, партийният трибун Владимир Топенчаров.
На още сто метра надолу на ул. "В. Търново" е големият блок с два входа, където живееха и продължават да живеят (те или наследниците им) Александър Лилов, Димитър Станишев, Борис Велчев, Кръстю Тричков. Там е минало детството на днешния български министър-председател и на днешнния главен прокурор.
Кооперацията на ъгъла на "Оборище" и "Кракра" пък години наред се охраняваше от предшественика на днешната НСО - УБО. Там живееха най-заслужили ветерани на БКП.
Преди двайсетина години се оказа, че повечето собственици в тези сгради имат и други имоти и сега повечето някогашни жилища са дадени под наем или са продадени и се използват за скъпи офиси.
В една кооперация на "Оборище" живееха писателят Йордан Радичков и журналистът Боян Трайков, в друга - актьорът Апостол Карамитев. А още отпреди Втората световна война в квартала са били къщите на Кирил - брата на Христо Ботев, на професорите Любомир Милетич и Димитър Шишманов, на художника Борис Денев...
На Оборище", "Шипка" и "Велико Търново", все около Докторския паметник, е пълно с посолства и резиденции на посланици. Когато някоя страна има национален празник и посланикът дава прием, автомобилното движение винаги е блокирано.
На "Оборище" са посолствата на Франция и Холандия, на "В. Търново" - на Сърбия, Бразилия и Хърватия, както и резиденцията на американския посланик (заради охраната на която части от две улици са блокирани за движение), на "Шипка" са Домът на руската култура и наука и швейцарското посолство, а на "Кракра" - албанското. На "Априлов" е консулството на Испания, а на "Сан Стефано", до БНТ, е резиденцията на гръцкия посланик.
Това стълпотворение, както и централният офис на АДИС (Агенцията за дипломатически имоти в страната), който е на "В. Търново", дадоха идея на предишния посланик на САЩ Джеймс Пардю да организира "Общество на приятелите на Докторската градина", което в продължение на 3-4 години полагаше редовни грижи, но в последно време като че ли ги е изоставило.
Традициите естествено привличат новите богати хора в България. Най-скъпият имот - някогашната къща на милионера Чапрашиков, която дълги години беше резиденция на Министерството на външните работи, сега е собственост на рекламния и медиен бос Красимир Гергов.
През миналата година той купи и голямата сграда на някогашното католическо италианско училище на "Оборище", където изглежда се кани да направи хотел.
Апетитите на богатите хора разпалват и няколко имота с неясна за обществото собственост. Сградата на "Сан Стефано" 6, известна като "къщата на банкера Иванов" от години се руши, собствеността е прехвърляна няколко пъти и в квартала подозират, че неизвестните собственици се канят да я съборят и да издигнат поредния бизнес център.
От години само охранител отваря и затваря голямата кооперация на "Шипка" до новия хотел "Кристал палас", в която навремето живееха съветски генерали, но след разпадането на Варшавския договор и на СССР беше набързо опразнена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!