П ричина за спирането на 220 млн. евро по програма ФАР са установени нередности в обществените поръчки и липсата на достатъчен контрол от страна на България, се казва в писмо на директора на дирекция "Разширяване" на Европейската комисия Майкъл Лий до зам.-министъра на финансите и национален координатор по еврофондовете Димитър Ивановски.
Писмото бе представено днес от вицепремиера Миглена Плугчиева пред депутатите от парламентарната комисия по външна политика.
Оценките на ЕК се базират на доклада, направен за периода юли 2007 г. до юли 2008 г.
В мотивите Майкъл Лий посочва още липсата на контрол при разходването на средствата, на независим експерт и недостатъчния административен капацитет.
В писмото от 2 декември т.г. до вицепремиера Меглена Плугчиева се отбелязва, че база са заключенията на екипа евроексперти, работили у нас от 23 септември до 8 ноември 2008 и коментарите, получени от зам. министъра на финансите Любомир Дацов.
В писмото се обръща внимание, че въпреки някои подобрения в управлението на фондовете, има известен брой нови нередности и слабости и тези подобрения трябва да бъдат напълно въведени.
Основното е политическата воля за справяне с проблемите и обезпечаването на достатъчно квалифициран екип, посочва Майкъл Лий и благодари лично на Меглена Плугчиева за положените от нея усилия.
Съществува възможност да се възстанови акредитацията на двете агенции
по ФАР - в министерствата на финансите и на регионалното развитие, отнети през юли, когато българските власти предложат коригиращи мерки преди края на декември 2009 г., е заявил еврокомисарят по разширяването Оли Рен по време на изслушването му в Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент в отговор на въпрос, зададен от евродепутата от БСП Маруся Любчева.
До края на 2009 г., когато изтича срокът за усвояване на средствата по предприсъединителната програма, българските власти могат да внесат коригиращи мерки, е казал Оли Рен, цитиран от пресслужбата на българските социалисти в ЕП.
"Ще възстановим акредитацията, щом условията бъдат изпълнени", заявил еврокомисарят, след като Маруся Любчева обърнала внимание, че "констатираме множество примери на недобра или липсваща комуникация на ГД "Разширяване" с българските институции, както и разминаване в информацията по отношение на мисиите, осъществени в България".
Любчева е изложила тезата на БСП, че в последната си комуникация по въпроса ЕК е "отчела добро сътрудничество с българското правителство, а и разследваните проекти в България не представляват мнозинство на фона на общия брой".
Тя отбелязала, че освен това в отговорите си Рен споменава, че не може да бъде представена оценка за финансовия ефект от евентуалните щети.
"В този смисъл не считате ли, че е необходимо ГД "Разширяване" да направи по-детайлно обяснение на аргументите за последното решение за отнемане на акредитацията. Това би помогнало на българското правителство", заявила Маруся Любчева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!