П етте български медицински сестри, осъдени в Либия, очакват с голямо безпокойство правосъдието да реши съдбата им. Това казва адвокатът на българките Осман Бизанти в интервю за Франс прес.
Духът им е паднал напълно, разказва той след срещата си с тях преди десетина дни.
"Много са обезпокоени след като бяха осъдени на смърт. От осем години те живеят в морален тормоз и всекидневно страдание", добавя Бизанти, който е убеден в тяхната невинност и продължава да проявява оптимизъм за делото.
Адвокатът подчертава, че българките били принудени да направят самопризнания, защото са били изтезавани. Днес те са настанени "прилично" в затвора Джудейда, на 7 км източно от Триполи, твърди защитникът им.
Той казва, че нито една молба за посещение от страна на техен адвокат или близки и роднини не е била отхвърлена.
Бизанти продължава да се надява, че те ще върнат свободата си. Имаме доверие в либийското правосъдие, заявява той.
След около месец и половина либийският Върховен съд трябва да започне да разглежда жалбата срещу присъдата на обвиняемите.
Магистратите ще разгледат и гражданските искове за клевета, заведени срещу тях от двама либийски офицери.
Въпреки проявения оптимизъм, Бизанти не отхвърля възможността Върховният съд да потвърди смъртните присъди.
"В този случай Висшият съдебен съвет - най-висшата съдебна инстанция в Либия - може да преразгледа присъдите или да ги помилва", обяснява адвокатът.
Той отказа да говори за възможно уреждане на случая чрез преговори между фондация "Кадафи", ръководена от Сейф ал Ислам, син на либийския лидер Муамар Кадафи, и българските власти.
Сейф ал Ислам, който минава за реформатор, оставайки близък до баща си, в края на януари увери пред в. "24 часа", че българките няма да бъдат екзекутирани, припомня АФП.
Смъртните присъди срещу сестрите и палестинския лекар бяха подложени на остри критики от страна на България и на международната общност и заплашват да навредят на по-нататъшното нормализиране на отношенията между Либия и ЕС, обяснява агенцията.
Баронеса Сара Лъдфорд, представител на Великобритания в Европейския парламент и зам.-председател на Комисията по правата на човека към ЕП, призова страните от ЕС да прекратят всички търговски и икономически контакти с Либия, докато не бъде приключен казусът осъдените медици.
Това съобщава на електронната си страница ежедневникът "Либия днес".
Изявлението е било направено в понеделник по време на срещата на външните министри на ЕС в Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!