Eдва година и половина след насилствената промяна на имената на българските турци страната ни се съгласила да разговаря с Анкара по проблема, разкрива вторият том на книга, посветена на турско-българските отношения през 1986-1987 г.
Авторът Йомер Енгин Лютем, бивш посланик на Турция в София, твърди, че дотогава българското ръководство, начело с Тодор Живков, не отговаряло на никакви запитвания и предложения.
Според разказа на турския дипломат това станало под натиска на Москва след смяната на съветското ръководство. София била принудена да се съобрази. Разговорите се водели тайно в Женева.
Книгата от 660 страници разказва за редица събития от този период, включително за бягството на световния шампион и рекордьор по вдигане на тежести Наим Сюлейманоглу (преименуван навремето на Наум Шаламанов - бел.ред.) в Турция.
Лютем, който е специалист по въпросите на престъпленията срещу човечеството към Центъра за стратегически проучвания "Евроазия" (Асам), пише трета том от поредицата, посветена на турско-българските отношения.
Междувременно турски пословици, чието съдържание е свързано с насилието срещу жените, ще бъдат изключени от речниците за пословици и поговорки по решение на Турския езиков институт, отбелязва британския вестник "Таймс".
Решението е взето, за да не бъде предавано на следващите поколения приетото от много турци за нормално домашно насилие или потискане на жените.
Статията отделя внимание на убийствата в името на честта, които все още са доста разпространени в Турция. Посочва се, че напоследък има и доста "съмнителни самоубийства" заради опетняване на семейната чест.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!