Д есетки хиляди жители на ивицата Газа нахлуха тази сутрин в Египет, след като пет бомбени експлозии на границата с контролираната от ХАМАС територия разкъсаха граничните заграждения.
Това стана само часове след инцидент на ГКПП-Рафах, където започна престрелка, след като група демонстранти от радикалното движение ХАМАС се насочиха към затворения пропускателен пункт.
Те протестираха срещу продължаващата от месеци израелска блокада, която бе засилена в четвъртък и частично отслабена вчера с няколко пратки гориво за пръв път от четири дни.
Египет позволи мирното преминаване на палестинци през негова територия,
съобщи президентът Хосни Мубарак. Той каза още, че египетските сили за сигурност са ги "придружили" от Газа, тъй като са "обречени на глад заради израелската блокада".
Палестинците там са принудени да се снабдяват с провизии от Рафах, част от който е разположен на палестинска територия, а другата част - в Египет.
"Наредих им да ги оставят да преминат само, ако не носят оръжие, за да могат да се нахранят и да купят хранителни продукти, след което да се завърнат в къщи", съобщи Мубарак пред журналисти в Кайро.
На 17 януари израелският министър на отбраната Ехуд Барак нареди затварянето на всички пропусквателни пунктове с ивицата Газа след продължителния обстрел на страната с ракети от палестински бунтовници. Мярката се отнася както за търговския трафик, така и за хората.
Доставките на хуманитарна помощ от агенцията на ООН за палестинските бежанци (Unrwa) също спряха да преминават през Газа. Нормално между 15 и 20 камиона, натоварени с продукти от първа необходимост, се отправят всеки ден към областта, чиито пропускателни пунктове се намират под контрола на Израел.
На 20 януари единствената електроцентрала в Газа, която задоволява 30% от нуждите на населението, спря работа заради липса на гориво, след като Израел засили блокадата въпреки предупрежденията на световната общност.
Едва преди два дни Ехуд Барак разреши да се поднови доставянето на гориво и медикаменти.
Израел ще продължи да действа в Газа дори с цената на международно осъждане,
заяви израелският външен министър Ципи Ливни, докато Съветът за сигурност на ООН се срещна, за да обсъди блокадата на окупираната територия.
"Израел не се нуждае от извинение за съществуването си и от това, че защитава своите граждани. Израел ще продължи да действа и ще изпълни своя ангажимент към гражданите си дори с цената на порицание", каза тя в реч на конференция, посветена на националната сигурност на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!