Разширяването на културните свободи, а не хомогенизацията и подтискането им е единственият път към стабилност и демокрация, посочва тазгодишният Глобалeн доклад на ПРООН (UNDP.bg) за човешкото развитие, озаглавен "Културната свобода в днешния многообразен свят".
Културната свобода е основно човешко право и важен елемент на човешкото развитие - това е едно от основните послания в доклада. Всички хора имат право да поддържат и развиват своите езикови, религиозни, културни и етнически идентичности, а държавите трябва да възприемат политики, които признават и защитават тези идентичности, съветват авторите му.
Докладът класира 177 страни според тяхното ниво на човешко развитие. Индексът за човешко развитие (ИЧР) измерва достиженията по отношение продължителността на живота, нивото на образование и реалните доходи.
В класацията по ИЧР България заема 56-а позиция, като се придвижва с едно място напред в сравнение с миналата година и вече оглавява групата "страни със средна степен на човешко развитие".
Първа в региона по индекс на човешко развитие е Словения, Румъния заема 69-о място, Албания - 65-о, а Македония - 60-о.
Класацията по ИЧР се оглавява от Норвегия, Швеция и Австралия, а последна е Сиера Леоне.
Всички 10 новоприети членки на ЕС са в групата държави с високо ниво на човешко развитие.
От 1990 г. насам ПРООН ежегодно възлага на независими експерти изготвянето на доклад за развитието на човека, който да изследва първостепенни въпроси от световно значение. Със свои коментари в Доклада за човешкото развитие за 2004-та участват лауреатите на "Нобелова награда" Амартя Сен, Ширин Ебади и Джон Хюм, президентът на Афганистан Хамид Карзай и бившият президент на ЮАР Нелсън Мандела.
Екипът, изготвил доклада, се ръководи отново от Сакико Фукуда Парр, директор на ПРООН за докладите за човешкото развитие.
В специално изявление по повод публикуването на тазгодишния доклад йорданският крал Абдула заявява: "Докладът за човешкото развитие е предизвикателство към най-разрушителните митове в днешния политически дебат - митове като този, че само някои култури са съвместими с развитието, че многообразието води до конфликти, че сме обречени на сблъсък на цивилизациите. Тези митове отричат важната движеща сила на световния прогрес: енергията на народите и синергията на нашите многообразни култури."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!