П рисъдите срещу българските медици на последната съдебна инстанция в Либия ще бъдат обявени на 11 юли. След три седмици ще стане ясно дали са потвърдени или отменени смъртните наказания, съобщи българското външно министерство след над тричасовото съдебно заседание.
Върховният касационен съд на Либия даде днес ход на делото по обжалването на смъртните присъди на петте български медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова и палестинския лекар Ашраф ал-Хаджудж. Вчера бе обявено, че Ашраф е получил българско гражданство преди седмица.
Заседанието на съда започна около 11.30 ч. българско време. Първоначално съдията е направил преглед на казуса до момента. След това е дал думата на адвокатите на отделните страни.
В пледоариите си защитниците на българките са акцентирали върху
липсата на каквито и да е доказателства,
че сънародничките ни са заразили над 400 деца със СПИН. Адвокатите са припомнили, че Апелативният съд на Либия, който повторно осъди медиците ни на смърт, не допусна изготвяне на нова независима експертиза за причините, довели до епидемията, както и не допусна изследване на сестрите за психическия тормоз, на който са били подлагани.
Защитниците са акцентирали върху изтръгването на самопризнания с физическо мъчение, което прави признанията недействителни. Те са припомнили, че преди да бъдат обвинени сестрите не са се познавали и първият регистриран случай на СПИН в детската болница в Бенгази е година преди българките да постъпят на работа там.
Либийският прокурор поискал от Върховния съд
потвърждаване на смъртните присъди
на шестимата подсъдими когато произнесе окончателната присъда.
Министърът на външните работи Ивайло Калфин, в отговор на въпрос на журналисти в София, призова да се изчака съдът да обяви дата за произнасяне на решение, след което българската страна ще реши как да продължи действията си.
"Моля справедливият съд да върне свободата на тези жени, които бяха лишени от нея в продължение на осем години", заяви пред съда българският адвокат Пламен Ялнъзов.
Адвокатът на палестинеца Тухами Туми призова присъдата да бъде отменена, защото самопризнанията са изтъкнати с мъчения. Адвокатът на сестрите от своя страна представи документ от 100 страници, в който твърди, че няма доказателства те да са виновни.
Петте медицински сестри и палестинският лекар не бяха в съдебната зала, както се и очакваше по-рано. Съдебни източници заявиха, че семействата на заразените деца са подновили призивите си за смъртно наказание на медиците и вероятно прокурорът ще изпълни молбата им.
Либийският адвокат на български медицински сестри Осман Бизанти оцени като
положително днешното отлагане на решението
на Върховния касационен съд, съобщи АФП. Според Бизанти това показва, че съдът е бил убеден от аргументите на защитата и ще възобнови разследването за заразяването на децата.
Журналистите, които отразяват процеса се намират в отделна зала, в която могат да наблюдават кадри от съдебната. Кадрите обаче показват само четиримата съдии и нищо друго в залата.
Мерките за сигурност около сградата на съда са засилени. Пред съда са се събрали членове на семейства на заразени дица, които протестират. Майка на починало дете каза, че не може да приеме парична компенсация и настоява за изпълнение на смъртни присъди, съобщи БНР.
Идрис Лага, говорител на Асоциацията на семействата на заразените либийски деца, очаква решение до две седмици на случая, съобщи АФП.
Залогът на преговорите не се ограничава до финансови искания, посочва АФП. Европейският съюз иска от Либия по-добро сътрудничество в борбата с нелегалната имиграция, а Либия иска да бъде включена в евро-средиземноморското сътрудничество, в което тя е само наблюдател.
Нищо като прогноза не е изключено, каза преди дни за процеса президентът Георги Първанов. Той очаква при негативно решение на Върховния съд и потвърждаване на смъртните присъди на българските сестри да бъде незабавно свикан Висшият съдебен съвет на Джамахирията, който да преразгледа делото.
Четирима от съдиите от петчленния състав на Върховния съд, които гледат делото, са същите, които в края на 2005 г. отмениха първите смъртни присъди на медиците, обвинени в заразяване с вируса на СПИН на над 400 либийски деца.
Преди съдебното заседание в. "Либия днес" съобщи, че прокуратурата на Либия е поискала потвърждаване на смъртните присъди.
Каквото и да е решението на Върховния касационен съд, то ще бъде
разгледано от деветчленния Висш съдебен съвет
към министъра на правосъдието на Либия, който може да помилва българите.
Дата за днешното заседание на съда бе насрочена след посещението в Либия на 10 и 11 юни на двама високопоставени европейски дипломати - еврокомисаря за външните отношения Бенита Фереро-Валднер и германския министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер. През последния месец имаше сигнали за позитивно развитие на преговорите между Либия и ЕС, които може да доведат до решение по случая, удовлетвряващо всички страни.
Ние няма да се занимаваме с толкова изтънчени международни отношения. Ще си изследваме правото, каквото е, както твърдят, че са го правили в Либия, заяви главният прокурор Борис Велчев, цитиран от БГНЕС.
Досъдебното производство, което се води в България срещу мъчителите на българските медицински сестри в Либия няма да приключи, каза Велчев в отговор на въпрос дали ако днес има позитивен завършек, досъдебното производство у нас ще бъде прекратено.
Нека да изчакаме какво ще реши либийският съд днес, това е по-важно, а досъдебното производство, което се води в България, е абсолютно независимо, обясни Велчев.