Е вропейската комисия е все по-близо до решение да лиши България от средства по някои европейски фондове заради неуспеха й да се справи с корупцията и организираната престъпност, съобщи свързан с въпроса източник от ЕС, цитиран от "Ройтерс".
Агенцията припомня, че България е на път да загуби стотици милиони евро, които вече са замразени заради разследвания за корупция, и да й бъдат наложени строги условия за отпускане на близо 11-те милиарда евро, които страната е предвидено да получи до 2013 г.
Източникът на "Ройтерс" пожелал да запази анонимност, заради деликатния характер на разследванията, които продължават, и тъй като проектодокладите все още не са готови.
България и Румъния са подложени на специално наблюдение, тъй като в момента на присъединяването си към ЕС не покриваха напълно стандартите му в областта на правосъдието, борбата срещу престъпността и системите за превеждане на средствата от европейските фондове.
През юли Румъния може да получи предупреждение да засили борбата си срещу корупцията, но не и финансово наказание, докато
България изглежда предопределена да загуби пари
заради наличието на доказателства, че корупцията засяга пряко нейните агенции, през които минават европейските средства, отбеляза цитираният източник.
От ЕК отрекоха информацията на "Ройтерс"
Това е чиста спекулация около доклада, който ЕК ще публикува за България през юли, заяви говорителят на Комисията Марк Грей.
"Запознах се със съобщението. Това е чиста спекулация около доклада на Европейската комисия за България, който ще бъде публикуван през юли. Не може да се предрешава съдържанието на доклада преди той да е написан и приет", добави Марк Грей.
Комисията замрази около 400 млн. евро помощи за България по програмата ФАР и между 50 и 100 млн. евро по програма САПАРД.
"Страната ще загуби тези 400 и 50-100 милиона. Ние няма да съобщаваме, че нови средства ще бъдат спрени, но може да поискаме по-сериозен одит", казал източникът на Ройтерс, цитиран от БГНЕС.
Говорителката на българското представителство в Брюксел Бетина Жотева съобщи, че премиерът Сергей Станишев и неговата коалиция имат сериозна политическа воля да се справи с проблемите и София работи в тясно сътрудничество с Комисията.
"През последния месец направихме много, за да управляваме по-добре парите от ЕС. Взехме сериозни мерки, за да изградим система от операции по програмите САПАРД и ФАР, които на практика постигнаха по-високи стандарти от исканите за управление на парите от ЕС", заяви тя.
Жотева подчерта назначаването на Меглена Плугчиева за вицепремиер, който да
координира разпределянето на парите от еврофондовете
Това стана при предприетите промени в правителството, при които подложения на сериозни критики бивш министър на вътрешните работи Румен Петков бе отстранен от длъжност.
Ние наистина сме убедени, че ще имаме много добър резултат скоро, съобщи говорителката, като допълни, че България е наела уважавани западни консултанти.
Според източника от ЕС обаче Станишев няма властта да въведе сериозни мерки, за да се пребори с корупцията и организираната престъпност. "
Ние виждаме сътрудничество по този въпрос в Румъния, но не и в България, с изключение на министър-председателя, който обаче няма действителна власт, посочил той.
Предупредих, че трябва да се направи всичко необходимо за да минат успешно проверките на одиторите от Брюксел, каза премиерът Станишев в отговор на въпрос за очакванията му от проверките, които започват по програма САПАРД от идната седмица.
Станишев изтъкна, че въпреки положителния доклад на международната одиторска компания KPMG,
за работата на програма САПАРД все още има проблеми
Премиерът отказа да коментира информацията, че Европейската комисия е почти готова, да наложи санкции на България заради несправяне с корупцията.
Няма да коментирам, защото още не съм чул, каза Станишев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!