П рез зимата България е изключително енергийно зависима от Русия, защото оттам доставя почти 100% от нужния си природен газ, ядрено гориво и петрол. Няма защо обаче страната да приема предложението на "Газпром" за нови преговори, които евентуално ще повишат цената на доставяния газ, пише в. "Интернешънъл хералд трибюн" (IHT.com).
Все още няма голям натиск от страна на Русия за повишаване цените на синьото гориво, твърди авторът на материала Матю Брунвасер.
През 1998 г. бе сключен договор, според който България плаща доставките по международни цени, които в момента са 257 долара за 1000 куб.м газ.
Според второ споразумение страната си приспада по 1,67 долара за транзита на 100 км на 1000 куб.м руски газ, пренасян през нейната територия. Цената на доставки от този газ е фиксирана твърдо на 83 долара за 1000 куб. м.
В крайна сметка София получава 1000 куб. м. от синьото гориво за около 183 долара, а договорите са в сила до 2010 г., пише изданието. След падането на курса на долара и повишаването на цените на енергийните източници излиза, че тя е сключила по-изгодна сделка, отколкото Москва.
България не е твърде важен пазар за руския газ - през 2005 г. вносът възлиза едва на 2.8 млрд. куб м. Тя обаче е със голямо стратегическо значение - за същия период през нейна територия е минал транзита на 16 млрд. куб. м, предназначени за Гърция, Турция и Македония.
Ако София бъде принудена да приеме международната цена от 240 долара, разходите ще скочат с 40%. Така тя ще бъде принудена да плаща 750 млн. долара повече годишно, което представлява 3% от българския БВП, коментира изданието.
Най-тежко ще бъде ударена тежката промишленост.
Ще трябва да затворим завода си, тъй като 85% от цената на продуктите ни се формира от цената на газа, казва Филип Ромбо, изпълнителен директор на "Агрополихим",
На нея се падат и 10% от крайните цени на продукцията на пернишкия завод "Стомана", пише вестникът, като цитира директора Константин Стаменов. По неговите думи, ако газът поскъпне, вероятно ще се наложат съкращения на работници.
Единствената алтернатива на руския газ за България е бъдещият тръбопровод "Набуко", който ще свърже Туркменистан с Австрия. Реализацията му обаче още е на милиарди долари разстояние, заключава "Интернешънъл хералд трибюн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!