П резидентът Георги Първанов призова кампанията за възстановяване на западното крило на Зографския манастир да стане национална на среща на инициативния комитет в Банско днес.
Трябва да се направи план за действие и да се види кои ще са медийните партньори на инициативата, каза той. Според него ремонтът изостава, а възстановителните работи са по-бавни от разрушителния процес.
На срещата Първанов обяви, че трябва да се направи необходимото и за съхраняването на художествените ценнности в манастира, за да не се допусне безвъзвратната загуба на част от културното му наследство.
Той подчерта, че трябва да се работи в "коректен и взаимно уважителен диалог с гръцките власти и в съгласие с манастирското братство".
Днес беше направен отчет за свършената досега работа, за събраните и изразходваните средства. Решено беше епитропът на манастира йеромонах Гавриил да бъде главен координатор на ремонтно-възстановителните дейности, а контролът за изразходването на средствата да се осъществява от Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет.
Емил Велинов от инициативния комитет за ремонт на източното крило обяви, че в манастира се изгражда нов водопровод, подменят се покривът и дограмата. За тях са изразходвани около 100 хил. лв.
Георги Първанов е патрон на кампанията "Да възродим едно хранилище на българската памет", която беше инициирана през 2006 г. от кмета на община Банско Александър Краваров и Неврокопския митрополит Натанаил.
Миналата година държавата е отпуснала субсидия в размер на 2 млн. лв., парите за тази година са двойно повече. Община Банско е отделила 400 000 лв. от бюджета си, други общини и кметства в страната също са изявили готовност да помогнат, средства даряват и много граждани.
Президентът предложи в скоро време да се осъществи среща в София на представители на инициативния комитет и манастирското братство с медиите, за да се популяризира и направи по-мащабна кампанията.
Зографският манастир е създаден през Х век от трима българи от Охрид. Днес в него живеят десетина български монаси. На територията на комплекса има три църкви и пет параклиса. В бибилиотеката му се съхранява черновата на "История славянобългарска", която Паисий Хилендарски завършва тук през 1762 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!