Наказанието за кражба на ток е лишаване от свобода от една до три години и глоба до 10 000 лв., а при повторно нарушение - затвор до осем години и 15 000 лв. глоба.
Само за миналата година от кражби на проводници и мълниезащитни въжета от електропроводи Националната електрическа компания (НЕК) е загубила 423 156 лв. За първите пет месеца на тази година щетите за компанията са над 140 000 лв. Аналогична е ситуацията и в седемте електроразпределителни дружества. За 2002 г. причинените щети от кражба на електроенергия са 20 112 992 лв., а щетите от кражби на съоръжения - 3 964 768 лв.
За да се ограничат кражбите на съоръжения, през 1995 г. бе приета Наредба за търговската дейност с отпадъци и отломки от черни и цветни метали и сплавите им. Нейната цел бе да ограничи кражбите на проводници, мълниезащитни въжета и др., както и продажбата им като отпадъци за цветни метали. Година по-късно - през 1996 г., а и през 1998 г. Министерският съвет прие редица решения за забрана изкупуването на отпадъци от черни и цветни метали и реалното спиране на тази дейност за определен период от време. Бе въведен изключително строг режим за изкупуване на отпадъци от черни и цветни метали.
В същото време съдебната власт и прокуратурата са изправени пред проблем при доказване по безспорен начин на извършените престъпления "кражба" и "унищожаване и повреждане" в случаите, когато обект на посегателство са електроенергия и електроенергийни съоръжения. Проблемът произтича от липсата на специални състави в Наказателния кодекс, които да отчетат спецификата на електроенергията като движима вещ и значимостта на съоръженията от електропреносната и електроразпределителната система, обясняват от пресслужбата на кабинета.
Досега извършените посегателства се наказваха съгласно разпоредбите на други състави от Наказателния кодекс - за нерегламентирана търговска дейност с черни или цветни метали, а производствата за кражба на електроенергия най-често се прекратяваха. Поради липсата на механизъм за изчисляване размера на причинените от кражбата вреди органите на прокуратурата прилагаха разпоредбите за изчисляване на неправомерно използваната електроенергия за минал период.
Подобни мерки има в немското, сръбското и румънското законодателство, където посегателството срещу електроенергийната система се класифицира като престъпление против националната сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!