Е лектронното издание "Либия днес" цитира изпълнителния директор на фондация "Кадафи", който е потвърдил намерението на джамахирията да започне преговори за размяна на петте български медицински сестри с осъдения за атентата над Локърби либиец Абдел Басет Али Мохамед ал Меграхи.
Според източници, цитирани от изданието, Либия има желание да постигне споразумение за размяна, но не иска на това да бъде давана твърде голяма гласност, информира БНР.
Фондация "Кадафи" не се е обърнала по никакъв друг начин, освен чрез електронното издание "Либия днес" с предложение да посредничи за евентуална размяна на либийския терорист Ал Меграхи и медицинските сестри в Либия, заяви външният ни министър Ивайло Калфин на среща с американския посланик у нас Джон Байърли.
Според вицепремиера подобно предложение за обвързването на съдебния процес срещу сънародничките ни с казуса "Меграхи" е "малко странно" и не би било приемливо за нас.
България очаква съдебната система на Либия да оцени доказателствата за невинността на българките и палестинския лекар, изтъкна той.
Посланик Байърли също заяви, че между двата случая няма връзка и отново припомни солидарността на САЩ със съдбата на медицинските сестри. Той увери, че Вашингтон ще направи всичко необходимо медиците да се приберат възможно най-скоро у дома.
Вицепремиерът Калфин изрази още съжаление, че зам.-министърът на правосъдието Маргарит Ганев вече шести ден не може да се види със сестрите. Мандатът на Ганев да разясни последиците от евентуалната смяна на защитата на сестрите е седем дни.
Българските адвокати работят по обжалването. Срокът за внасяне на документите в съда е 17 февруари, обясни първият ни дипломат.
По-късно през деня обаче зам.-министърът на правосъдието успя да разговаря с петте медицински сестри в затвора "Джудейда" и да обсъди с тях стратегията по защитата им при обжалването на повторните смъртни присъди, информира БНР.
Ганев е бил приет и от главният секретар на либийското правосъдно министерство Абдул Фатах Гуейдър, но все още не е осъществена среща между него и либийския защитник на сестрите ни Осман Бизанти, тъй като адвокатът не е в Триполи.
Днес медиците са били посетени от свои роднини. Със съдействието на фондация "Кадафи" близките се очаква да бъдат допуснати до свиждане и в сряда.
Британският евродепутат Джефри Ван Орден, който до неотдавна беше докладчик за България в ЕП, отхвърли възможността с Кадафи да се преговаря за размяна на българките с Меграхи.
Ако Кадафи наистина държи на това, ние ще трябва да обмислим други мерки срещу него включително и икономически натиск, каза ван Орден.
Ще е отвратително, ако допуснем медицинските сестри да бъдат търгувани като заложници за някой, който е бил осъден при легитимен и правилно проведен съдебен процес, какъвто определено не беше случаят с българките, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!