Ж урналистите по света редовно са заплашвани, изнудвани или малтретирани. Това поражда атмосфера на страх и застрашаваща свободата на пресата от Латинска Америка до Югоизточна Азия, сочи доклад на базирания в Ню Йорк Комитет за защита на журналистите (КЗЖ), цитиран от АП.
Комитетът отбелязва, че престъпни шайки, паравоенни групировки, наркотрафиканти и улични банди редовно тероризират журналисти в държави като Бразилия, Колумбия и Мексико.
Виетнам, Мианмар, Тайланд и други страни в Югоизточна Азия следват китайския модел на контрол върху интернет и санкции срещу тези, които заобикалят ограниченията.
"Днес най-големите заплахи за свободата на печата са по-коварни в сравнение с тези от пpедишното поколение, защото целят създаване на атмосфера на страх и автоцензура чрез системно насилие и арести на знакови фигури", пише журналистът и съавтор на проучването Карл Бърнстейн в предисловието към доклада, озаглавен "Нападения срещу пресата".
Текстът обръща внимание, че журналистите в Африка разчитат в работата си на есемеси, но чрез същата технология получават и заплахи.
Авторите критикуват контрола, наложен върху телевизионното отразяване на конфликта в Южна Осетия от страна на правителствата на Русия и Грузия и предупреждават, че новоподписано регионално споразумение застрашава независимите сателитни телевизионни станции в Близкия Изток.
Докладът на КЗЖ беше публикуван по-малко от седмица след като Международната федерация на журналистите обяви, че през миналата година са били убити най-мaлко 109 репортери и медийни работници, и че Ирак продължава да бъде най-опасната страна за журналистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!