Това показват данните от предварителната проверка на българските служби за инцидента, съобщи министърът на отбраната Николай Свинаров.
Резултатите сочат, че около 19,45 ч. местно време при патрулиране на български военнослужещи в състава на четвъртия пехотен батальон с три бронирани машини "Хамър", към патрула се приближил цивилен иракски автомобил, обясни министърът.
Автомобилът не изпълнил подадения сигнал за спиране, поради което на разстояние 20-30 м в изпълнение на инструкциите и установените практики патрулът произвел два трасиращи предупредителни изстрела във въздуха от север.
Непосредствено след предупредителните изстрели по състава на патрула започнал масиран огън със стрелково оръжие от запад. В същото направление, на разстояние 150 м, се намирал комуникационен обект на американските военни.
Още в края на миналата седмица рейнджър от батальона ни в Дивания е изпратил своята гледна точка за трагичния инцидент с неговия колега, публикувана като коментар в сайта на в. "Българска армия". (Вж. текста на постинга...)
Ген. Никола Колев е изпратил писмо до ръководителя на началник- щабовете на US армията ген. Ричард Майърс с молба за разследване на случая от компетентните органи с цел изясняване на обстоятелствата и недопускане на подобни инциденти в бъдеще.
Министър Свинаров от своя страна е настоял пред водещите коалиционни партньори да се предприемат спешни мерки за подобряване на координацията на всички нива.
Това е тежък инцидент и потвърждението на фактите води до извода за проблеми в координацията и оперативното взаимодействие между съюзниците, посочи президентът Георги Първанов на състоялата се по спешност среща с посланика на САЩ у нас Джеймс Пардю.
Държавният глава е настоял виновните да понесат своята отговорност, като в същото време е изразил очакване САЩ да приложат същия сериозен подход при разследването и строгост при търсенето на отговорност, информира БНР.
Посланик Пардю от своя страна е изразил най-дълбоки съболезнования по повод трагичната гибел на българския военнослужещ.
Той е обещал да информира американското правителство и американското командване в Ирак за срещата с българския президент и да настоява за скорошно и цялостно разясняване на случая от американска страна.
US посланикът е изразил и надежда, че трагичната гибел на младши сержант Гърдев няма да се отрази на отличните отношения между двете страни, включително и в рамките на антитерористичната коалиция в Ирак.
Премиерът Симеон Сакскобургготски също е повикал за среща Джеймс Пардю, но щял да коментира инцидента едва след като получи и анализира доклада, който трябва да изготвят коалиционните сили, обясни правителственият говорител Димитър Цонев.
Междувременно две комисии, назначени от командващите на многонационалната дивизия и съюзническия корпус в Ирак, разследват обстоятелствата, при които е загинал младши сержант Гърдев, допълва БНР. В комисията на дивизията участват и български военни.
Поклонението пред тленните останки на войника и погребението му са насрочени за вторник в родното му село Долно Съхранe.
Със заповед на началника на Главния щаб на сухопътните войски Гърди Гърдев е повишен посмъртно със звание младши сержант, а Министерството на труда и социалната политика отпуска 1000 лв., за да подпомогне близките му.
При "приятелски огън" по същото време в Ирак загина и италианският спецагент, който ръководеше операцията по освобождаването на журналистката Джулиана Сгрена, отвлечена в Ирак. Автомобилът им беше обстрелван от US патрул по пътя към летището в Багдад, а доскорошната заложничка и още двама агенти бяха ранени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!