Н овият руски президент Дмитрий Медведев ще направи първите си посещения в чужбина утре в Казахстан и в петък в Китай.
Това показва, че Азия е приоритетен партньор за Русия в момент, когато отношенията й със Запада остават обтегнати.
Медведев ще отиде първо на държавно посещение в бившата съветска централноазиатска република Казахстан, а след това ще бъде в петък и събота на официална визита в Китай, уточни Кремъл.
Тези дестинации отразяват новите приоритети на външната политика на Русия в момент, когато отношенията със САЩ и Европейския съюз охладняха, подчертава политологът Евгений Волк от фондация "Наследство".
Русия иска да засили влиянието си в богатата на залежи от петрол и газ Централна Азия и да заздрави стратегическото си партньорство с Китай.
Възможно е енергийните въпроси да заемат централно място в разговорите на руския президент с колегите му от Казахстан - Нурсултан Назарбаев, и от Китай - Ху Цзинтао, отбелязват анализатори.
При все това те смятат, че става въпрос по-скоро за символично посещение отколкото за задълбочени преговори, при условие че е предвидено Медведев да бъде в двете страни само три дни.
Става дума за сигнал, който да извести: Русия има и други приятели, не е само Западът, отбелязва Фьодор Лукянов - главният редактор на списание "Русия в световната политика".
Изборът на Китай за първа визита в така наречената далечна чужбина (страните извън бившия Съветски съюз, които са наричани в Русия "близката чужбина") става в контекст на нарастващо икономическо и политическо сътрудничество между двете страни.
След като встъпи в длъжност на 7 май 2000 г., предшественикът на Медведев на президентския пост Владимир Путин също посети първо бивши съветски републики в Централна Азия - Узбекистан и Туркменистан.
Той обаче запази първата си среща с ръководител от далечната чужбина за тогавашния американски президент Бил Клинтън. Тя се състоя на 3 юни същата година в Москва.
Русия все повече се обръща към страните от Изтока, които за разлика от западните държави не я критикуват за липса на демокрация и поддържат идеята за многополюсен свят, смята Волк.
Русия, Китай и Казахстан са членове на замислената като противовес на НАТО Шанхайска организация за сътрудничество, в която влизат още Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан, припомня политологът.
И Москва, и Пекин се противопоставят на американския проект за противоракетен щит в Източна Европа и на поддържаната от Запада независимост на Косово и имат общ подход към решаването на проблема с иранската ядрена програма.
Китай освен това е важен клиент на Русия в областта на оръжейните и енергийните доставки, а сътрудничеството с богатия на залежи на петрол Казахстан значи много за Москва, която се опасява да не би Западът да успее да убеди централноазиатските републики да заобикалят Русия при износа на ресурсите си.
Дмитрий Медведев се обръща към Изтока, но не забравя Запада, пише руският всекидневник "Независимая газета". Вестникът припомня, че Медведев се срещна с германския канцлер Ангела Меркел на 8 март и с американския президент Джордж Буш на 6 април - в периода между неговото избиране на 2 март и встъпването му в длъжност на 7 май.
Новият руски президент освен това съобщи, че ще посети Германия в началото на юни за първото си посещение в Европа. По този начин той потвърди специалното внимание, което оказва Москва на Берлин.
Можем да кажем, че преди да насочи погледа си на Изток, новият президент отдели достатъчно внимание на Запада, подчертава "Независимая газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!