И ма риск предприсъединителните фондове за България да бъдат загубени, а структурните фондове да бъдат спрени, защото страната ни не е способна да ги управлява адекватно и това ще има дългосрочен отрицателен ефект върху икономиката ни, а българските граждани са лишени от пълните ползи на еврочленството.
Мониторингът ще продължи, предпазни клаузи няма да бъдат задействани.
Това се очаква да пише в доклада на ЕК за напредъка на България в областите Правосъдие и Вътрешни работи, цитира портал Европа черновата (или поне една от тях) на документа. Става въпрос за единия от двата доклада, които Европейската комисия изготвя за напредъка на България след присъединяването й към ЕС.
В черновата пише, че мониторингът ще продължи, защото засилването на съдебната система и администрацията и тяхното прочистване "из основи" са дълъг процес.
Докладът посочва, че българското правителство има сериозни проблеми в осъществяването на реформата в правосъдието и в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Отчита се, че времето за справянето с тези проблеми е малко, но все пак темпът е по-бавен от очакваното. За първи път се казва, че липсата на резултати не може да бъде извинена с недостатъчното време. Дори и със сегашните си институции България е трябвало да отчете развитие напред.
Говори се за умора от страна на ЕС в очакването на резултати от българския напредък. Някои страни са откровено недоволни. Поставят се условия страната ни да предоставя адекватен достъп до информация на представителите на европейските институции.
Докладът отбелязва, че у нас липсват резултати. Приемането на закони, въвеждането на процедури и създаването на институции е необходимо, но недостатъчно - законите трябва да бъдат прилагани, а институциите да работят ефективно и да водят до конкретни резултати.
Липсва яснота за ролята на различните институции и фактори в досъдебната фаза. Това е факт въпреки предложената още през април реформа в правоприлагането както в полицията, така и в МВР.
Отговорните институции имат различни гледни точки по темата. Дебатът за промените в досъдебната фаза създава несигурност и пречи на постигането на резултати по текущи разследвания, а дейността на новосъздадената ДАНС все още не се е материализирала в "ефикасен подход по делата" в съдебната система, констатира ЕК.
Слаб е административният капацитет както в правоприлагащите органи, така и в съдебната система. Полицията няма достатъчно добре обучен персонал и достатъчно оборудване да разследва сложни случаи. Слаба е степента на компютъризация в съдебната система.
Няма ефект и в борбата с организираната престъпност - както на местно, така и на най-високо ниво. Няма и голям напредък по конфискуването на незаконно придобитото имущество от престъпна дейност.
На статистиката, която се предоставя, не може да се разчита и понякога е противоречива.
Докладът препоръчва политическа воля и решимост, за да има България ефективни администрация и правосъдие. Нужна е цялостна промяна на Наказателния кодекс, необходим е работещ закон за конфликта на интереси и контрол върху имуществото.
Препоръчва се по-добра организация по отношение на правоприлагането. Взаимодействието между полицията, ДАНС и прокуратурата трябва да бъде систематизирано. Разследващите функции на ДАНС трябва да бъдат изяснени и ясно разграничени от разузнавателната роля на Агенцията.
България трябва да повиши прозрачността, ранното предупреждение и регулирането на движението на финансовите потоци, с оглед по-добре да разкрива и да се справя с трансферите на суми, придобити от криминална дейност. Страната ни има нужда от по-силен капацитет да се бори с измамите и "да упражнява адекватен финансов контрол".
Трябва систематично противодействие на конфликта на интереси срещу нежеланите влияния, за да може България да продължи да се възползва от европейско финансиране.
Докладът казва, че "липсата на убедителни резултати в сега действащите структури е шокираща и трябват спешни мерки".
"Практическият резултат от слабия административен капацитет и липсата на ефективен контрол върху конфликта на интереси, злоупотребите и финансовите измами е, рискът предприсъединителните фондове за България да бъдат загубени, а структурните фондове рискуват да бъдат спрени."
Докладът посочва, че тези фондове са практическият израз на солидарността на ЕС спрямо България. "В интерес на всички е да видим, че парите се използват за подкрепяне на по-слаборазвитите региони в България".
Трябват ясна стратегия и ангажимент на всички нива за "прочистване на системата". Докладът отбелязва, че не става дума просто за даване на време на новите институции и процедури "да докажат своята ефективност".
Засега Комисията смята, че по-голям ефект ще има подкрепата, отколкото санкциите, и няма да предложи задействането на предпазни клаузи.
Портал Европа уточнява, че черновите често претърпяват промени в последния момент и обикновено окончателният вариант е по-смекчен - макар и само езиково.
Подобен сценарий не е изключен и този път, допускат дипломатически източници на Портал Европа, които твърдят, че текстът е "официалният първоначален вариант на доклада по Механизма за сътрудничество и проверка".
В окончателния си вид докладите ще бъдат готови в сряда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!