Д али науката е за всички или е достояние на определен кръг от хора?
Този въпрос поставя френската асоциация "Гражданска наука". С дейността си тя цели да се насърчават научни разработки, пряко засягаща гражданите - проучвания в сферите на околна среда, здраве, земеделие.
Това са изследвания, с които учените или държавата не винаги искат да се захващат. Асоциацията има амбицията
да създаде във Франция верига от "Магазини за наука",
подобно на вече съществуващите в Европа.
В тези магазини не се продава и не се купува нищо. Това са места, където частните лица имат възможност за пряк контакт с изследователи, които пък от своя страна, в повечето случаи са студенти и работят на доброволни начала.
Глен Мийо от асоциацията "Гражданска наука" разказва, че магазините за наука служат за прием на възложители на проекти, които обаче нямат средства да се обърнат към редовните изследователски центрове.
Това са нещо като местни представителства, където се проучват важни елементи от живота на едно предприятие, или пък се осъществяват целеви проучвания в областта на социологията, философията или геологията, биологията, физиката.
По този начин призванието на магазина за наука е да осъществи връзката между тези, които имат нужда от изследвания и авторите на изследвания.
В повечето случаи изследователите са студенти, контролирани от наставници. Управителят на магазина за наука е натоварен да осъществи връзката между "обикновения човек" и учените, но и да финансира научноизледователски проекти. По този начин изследователите могат да дадат търсените отговори и те да бъдат използвани в практиката.
През 80-те години магазините за наука във Франция са били 17. Всички обаче затварят врати поради липсата на финансиране, а и заради слабия интерес на гражданите към тях по това време.
Първият магазин за наука, отворил врати в наши дни, се намира в парижко предградие и вече е осъществил два проекта.
През това време
магазините за наука в останалите европейски страни са около сто
Многобройни са в Холандия, Дания, Великобритания, Германия, Белгия, Австрия, а също и в Румъния, Гърция, Турция, Исландия, Латвия, дори Естония.
Идеята обаче се ражда в началото на 20 в. в Холандия. Там и дейността на магазините за наука е най-активна.
Химия, конструиране, биология, лингвистика, социология - широк е спектърът на разработките на холандските учени.
Холандските магазини за наука са на разположение на гражданите, асоциациите и малките търговци и предприемачи.
Основната дейност е насочена в разрешаването на конфликти или на проблеми от технически характер.
В крайна сметка всички са доволни - гражданите получават отговори на въпроси, засягащи пряко техните условия на живот, работа и здраве, а учените, предимно студенти, трупат безценен опит и заверяват изпити в университетите.
Българските учени и изобретатели са свикнали с пренебрежителното отношение на обществото, но ситуацията постепенно започва да се променя.
Ролята на магазини за наука у нас играят научните иновационни центрове и клубове
като русенския "Наука и бизнес".
Те са свързани със сходни структури в цяла Европа. Не е без значение и финансовата подкрепа от европейските програми на Европейската комисия.
В реализирането на много от проектите участват студенти. Понякога се привличат и по-големи групи граждани - ученици, университетски преподаватели, ръководители на фирми, които дават своето мнение.
Според едно от регионалните проучвания на нагласата за подобно партньорство и съвместни проекти, от анкетираните 152 компании положително отговарят 93 мениджъри, които потвърждават ангажираността си към работата на клуб "Наука и бизнес".
Центровете обикновено включват инициативни представители на университетите и чужди партньори, какъвто е случаят с българо-италианския иновационен център.
Той се ръководи от управителен съвет с представители на Техническия и на Софийския университет, както и на Инженерно-икономическия и социален център в Калабрия.
Мисията на такива центрове е да откриват скрити възможности за иновации и за приложенито им в ежедневния живот.
Най-новата научна организация с функция на магазин за наука е първият у нас клъстер. В него са обединени научни и производствени звена със стремеж да стане притегателен за най-добрите български учени, много от които са в чужбина.
Създаден е съвместно с БАН и частна американска компания. В този вид научна лаборатория вече се работи по задачи, свързани със здравеопазването, екологията и земеделието.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!