В борбата срещу злоупотребата с наркотици по света са регистрирани положителни тенденции, но войната срещу дрогата съвсем не е спечелена.
Това важи с особена сила за Афганистан - основният доставчик на хероин, отчита публикуван днес доклад на ООН.
Най-новите данни показват, че неуправляемият влак на наркоманията забавя ход, твърди в увода към документа Антонио Мария Коста, директор на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията (UN Office on Drugs and Crime).
Коста посочва появата на признаци за обща стабилност по отношение на културата, производството и употребата на почти всички видове дрога - кокаин, хероин, канабис и стимуланти от типа на амфетамините.
Това не означава обаче, че проблемът е решен
или че трябва да вдигаме гарда, предупреждава обаче той.
Кампаниите за изкореняване на насажденията с кока и мак доведоха до чувствително намаление на засетите с тях площи, се отбелязва в доклада.
Същевременно се отправя предупреждение, че препятствия пред ефективността на мерките за ограничаване производството и търговията с наркотици поставят повишеният поради употребата на торове и пестициди добив от площите, както и подобренията в лабораториите за производство на наркотици от суровините.
В доклада се дава пример с хероина, чието производство в световен мащаб е достигнало м.г. рекордните 6610 т - с 43% повече в сравнение с предходната, въпреки че засетите с мак площи в света са намалели с 1/10 от 2000 г. насам.
Производството масово се е пренасочило към Южен Афганистан, като производителността се е повишила значително, отчита докладът.
Афганистан вече произвежда 92% от употребявания в света хероин
Световните пазари на този вид наркотик зависят, поне в краткосрочен план, от това, което ще се случи в Южен Афганистан, прогнозират авторите на доклада.
В документа се посочва, че Колумбия, Перу и Боливия остават най-големите държави производителки на втория по употреба в глобален мащаб наркотик - кокаинът.
Продукцията в Колумбия е спаднала съвсем леко през последните години, въпреки сериозното намаление на засетите с кока територии. За сметка на това са се увеличили площите с кока в Перу и Боливия.
Що се отнася до канабиса, при производството му не се забелязва географска концентрация. Миналата година той е бил отглеждан
в поне 172 държави и територии за 160 млн. потребители
Тенденцията обаче е към стабилизация, дори към спад, както на производството, така и на консумацията на този вид дрога, се отбелязва в доклада.
Въпреки че Мароко продължава да държи първото място в света по производство на хашиш, засетите площи в страната са намалели през 2005 г. почти наполовина в сравнение с 2003 г.
Световното производство на синтетични наркотици като екстази пък е намаляло до малко под 480 т. Употребата им спада дори в Северна Америка и, с по-бавни темпове, в Европа.
Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията приветства и факта, че се е повишила ефективността на борбата срещу наркотрафика. Заловените пратки не са позволили да достигнат до пазара 42% от произведения в света кокаин и 26% от хероина.
Ефективността на борбата срещу трафика на дрога обаче има своите граници, предупреждават експертите на ООН. Те препоръчват да се наблегне на ограничаването на търсенето чрез превенцията и подпомагането на страните производители.
Европейската комисия предупреди за рекордно висока употреба на кокаин в ЕС
Това стана в съобщение до медиите, разпространено от представителството на комисията в София по случай днешния Международен ден за борба с наркоманията и търговията с наркотици.
Производителите и трафикантите на кокаин са започнали мащабна офанзива на европейските пазари. Това води до исторически високи нива на потребление, макар че то все още остава под това в САЩ, отбелязва комисията.
По нейни данни 10 млн. европейци - около 3% от пълнолетното население на съюза, взимат или са взимали кокаин.
Европейският подход към контрола на наркотиците е основан на анализ и факти. Той включва стремеж към балансирано намаляване на предлагането и търсенето и баланс между строгото прилагане на законите, от една страна, и превенцията и лечението, от друга, обяснява ЕК.
Тя отбелязва, че е част от един ефективен механизъм за засичане и контрол на нови синтетични наркотици, с който разполага съюзът.
Комисията посочва още, че е плътно ангажирана с ключови страни производители и транзитни държави, за да им помогне да се справят с проблема още в неговите корени.
ЕС е отпуснал за тези страни общо 700 млн. евро и е най-големият донор за Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията, се припомня в съобщението.
Същевременно ЕК предупреждава, че нелегалният пазар на наркотици показва гъвкавост и приспособимост, които съответно трябва да бъдат проявени и от съюза, при това скоро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!