П реди около 1,7 млн. години предците на съвременните хора "завоювали" Азия почти мълниеносно, при това без да притежават особено развит интелект или по-съвършени оръдия на труда и войната, разказва сп. "Сайънс".
Това сочат резултатите на екип китайски и американски учени, използвали
последния писък на технологията, за да датират най-ранните останки от хоминиди, открити в Китай.
През 1965 г. в басейна Юанмоу китайските палеонтолози откриват два вкаменели предни зъба, чийто притежатели са обявени за изправени хора Homo Erectus, т.е. за преки предци на съвременния човек Homo Sapiens, чиито деди напуснали Африка преди около 1,8 млн. години. По-късно, през 1973 г., на същото място били открити и техни каменни сечива.
Няколко десетилетия точната възраст на находките си остава загадка за учените, а за тях било особено важно да я знаят - все пак ставало дума вероятно за първата в историята мащабна миграция на хора.
Проблемът бил, че почвата в Юанмоу не съдържа достатъчно вулканични кристали, необходимо за достоверен радиометричен анализ. Ето защо до скоро мненията на изследователите варирали в широкия диапазон от 0,7 до 1,8 млн. години. Въпреки че нямали достатъчно данни за това, според повечето учени първите хора едва ли са стъпили в Азия преди повече от 1 млн. години.
В крайна сметка точната датировка вече е факт, след като екипът китайски и американски изследователи използвали палеомагнитен анализ. Технологията разчита на скални проби, за да определи посоките на земното магнитно поле по времето, когато са се формирали скалите.
Изследователите щателно проучили слоя седиметни скали, в които бели намерени фосилизираните зъби и каменните сечива. Анализът на събрани 318 образци установил възрастта на изправените хора: 1,7 млн. години. Резултатите им са публикувани в сп. Journal of Human Evolution.
Останките от Homo Erectus в Юанмоу се оказали малко по-млади от
най-древните фосили от вида, открити в Грузия (1,77 млн. години), но значително по-стари от тези от о-в Ява и Североизточен Китай на възраст 1,66 млн. години.
След като сравнили наличните датировки на останки по възможните маршрути на тяхната миграция, учените стигнали до извода, че далечните ни предци са завладявали нови територии доста по-бързо, отколкото се е смятало до сега.
Според изследователите, "изправените хора" успели да заселят цяла Азия за
"някакви си" 110 хил. години (в периода отпреди 1,77 до 1,66 млн. години), та дори и за по-кратко време.
Наскоро резултатите от изследвания на вкаменелостите от о-в Ява показаха, че Homo Erectus са стъпили на него преди около 1,66 млн. години, а вероятно и по-рано.
Това налага пренаписване на учебниците, според които прадедите ни са започнали да се разселват по земното кълбо едва след като в Африка се сдобили с по-големи мозъци и изобретили супероръжието каменна брадва преди около 1,6 млн. години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!