П роцесуална пречка може да отложи първото заседание на Апелативния съд на Триполи срещу българските медицински сестри и палестинския лекар по СПИН делото, насрочено за четвъртък, каза пред БНР либийският адвокат на българките Осман Бизанти.
Според Бизанти липсата на договореност между семейството на Ашраф и досегашния му защитник адвокат Тухами Туми, може да отложи делото до осигуряване на друг адвокат или на служебен защитник на палестинеца.
Българските адвокати Хари Харалампиев, Пламен Ялнъзов и Георги Гатев вероятно също ще поискат отлагане, за да се запознаят с материалите и да изготвят пледоариите си.
В навечерието на делото, в Дупница ще се проведе факелно шествие в подкрепа на медицинските ни сестри. На централния градски площад ще бъде отслужен молебен за здравето на заразените със СПИН либийски деца и за благоприятен изход на делото срещу българските медици.
Атлантическият клуб в България също организира акция в подкрепа на медиците ни в Либия. В четвъртък вечер в зала "Универсиада" ще има благотворителен бал, средствата от който ще бъдат предоставени на фонда за лечение на заразените със СПИН либийски деца.
На 25 декември 2005 г. Върховният касационен съд (ВКС) на Либия отмени смъртните присъди на сестрите и палестинския лекар, осъдени на 6 май 2004 г. от Наказателния съд в Бенгази на разстрел.
ВКС посочи в мотивите си, че в издаването на смъртните присъди са допуснати десетки процесуални нарушения. В решението на върховната инстанция се запазват обвиненията в по-леки закононарушения на българките като производство, търговия и употреба на алкохол, валутни операции, извънбрачни връзки.
Предстоящото ново дело в Триполи ще бъде петата поредна инстанция, през която преминава случаят с българите, които бяха арестувани на 9 февруари 1999 г.
То може да завърши с нови смъртни присъди срещу българите, в зависимост от обвиненията на прокуратурата, коментираха пред БТА дългогодишни наблюдатели на процеса.
В случай че обвиненията се запазят и присъдите пак бъдат максимални, те могат да бъдат обжалвани отново пред Върховния съд. Ако ВКС също потвърди смъртните присъди, тяхното изпълнение зависи от резолюция на Върховния съдебен съвет, чийто председател е министърът на правосъдието на Либия.
В зависимост от новите обвинения, съдът може да осъди българите и на лишаване от свобода за 15 години или до края на живота им. В този случай се очаква да бъде въведен в действие договорът между НРБ и Либия за правно сътрудничество, според който българките да изтърпят наказанието си у нас.
От МВнР заявиха, че не очакват драматично развитие на насроченото за четвъртък заседание.
Това е първо заседание в нов съдебен процес и трудно би било още на него да се възложат някакви особени очаквания и надежди, каза говорителят на Външно Димитър Цанчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!