Това говори за опасна ескалация на случая с българските медици, който в Либия започва да се обвързва с човешките права в Ирак, коментира Българската редакция на Би Би Си.
Около 1000 либийци преминаха през Бенгази и изгориха флага на САЩ в знак на протест срещу критиките на Вашингтон по повод смъртните присъди, произнесени на 6 май. Много от участниците в демонстрацията бяха роднини на заразените деца, а някои носеха празни ковчези като символ на вече починалите.
Демонстрантите скандираха: "Ние вярваме в независимостта на нашето правосъдие" и "Кръвта на децата ни не е вода". На един от плакатите можеше да се види надпис: "Къде са човешките права в Ирак?". Една от протестиращите жени заяви: "Ако мюсюлмани бяха сторили това, щяха да ги нарекат терористи. Сега обаче, когато го правят европейци, се поставя под съмнение независимостта на нашето правосъдие."
Западните правителства и организации за защита на човешките права разкритикуваха присъдите. Според тях постановените наказания се основават на фалшиви признания, изтръгнати с мъчения и че целта им е да се отклони вниманието от нехигиеничните условия в либийските болници. Поискано бе и освобождаване на осъдените чужденци.
Първоначално либийският лидер Муамар Кадафи твърдеше, че инфекцията е част от заговор, организиран от ЦРУ и израелското разузнаване Мосад, за да бъде дестабилизирана Либия. По-късно прокурорите обвиниха медиците, че умишлено са заразили общо над 400 деца, за да експериментират с намиране на лекарство срещу СПИН.
В четвъртък говорителят на американския Държавен департамент Ричард Баучър заяви, че Вашингтон се отнася "много критично към нарушаването на юридическите и човешките права на българските медици", като каза, че присъдите са "неприемливи".
В петък обаче говорителят на либийското външно министерство Хасуна ал Шауш декларира в отговор, че "Америка няма право да говори за човешки, дори за животински права". Според него САЩ трябва да се срамува от случилото се в затвора "Абу Граиб" в Ирак, вместо да съжалява за присъдите.
В Либия рядко се провеждат демонстрации без одобрението на официалните власти, които изглежда се опитват да обвържат присъдите срещу медиците с малтретирането на иракски затворници от американски войници, коментира още Би Би Си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!