Дискусията за "модерното робство", както наричат сексуалната експлоатация на жени, ще се състои в навечерието на Международния ден на жената - понеделник, 7 март, от 16 ч. в клуб-ресторант "Опера" (ул. "Г.С.Раковски" 113) под патронажа на вицепремиера Пламен Панайотов, председател на Националната комисия за борба с трафика на хора.
Участие в разискванията ще вземе и разследващият журналист Рафаел Рен, автор на предавания по РФИ за международните своднически мрежи.
Партньори на инициативата са асоциация "Анимус", клуб-ресторант "Опера" и програма "Христо Ботев" на БНР.
Сред поканените са експерти от Националната комисия за борба с трафика на хора, фондация "Асоциация Анимус", френското посолство в София и др., а модератор на дискусията ще е Тони Николов, информират от РФИ-България.
Заради предстоящото хармонизиране на българското законодателство с европейските норми за борба срещу трафика на хора участниците в дебатите ще разгледат и следните въпроси:
- Какво представлява Националната програма за борба с трафика на хора за 2005 г.?
- Може ли да ползваме примера на Франция?
- Как се осъществява съдебното и полицейско сътрудничество между България и европейските страни?
- Как трябва да се прави т.нар. "превенция"?
- Защо и как сводниците успяват да подмамят младите българки?
- Преодолими ли са психическите и социалните травми на жертвите на сексуално насилие?
Във вторник, на самия 8 март, нетрадиционен разговор за съдбата на онези жени, за които се говори рядко, ще се състои от 10 до 11 ч. в "Добър ден, чуй света!" - съвместно пряко предаване по РФИ-България и програма "Христо Ботев" на БНР, посветено на модерното робство, с участието и на слушатели.
Форумът на информацията в София се провежда вече за трети път и на него са били дискутирани дилемата за НАТО и ЕС и етичните стандарти в журналистиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!