Официалното откриване е от 17 ч. в събота, като класираните 10 кандидати трябва да ваят произведенията си в нощта на 7 срещу 8 февруари. В 19 ч. в събота е планирана и дискотека, придружена от ефектно светлинно шоу. В сутрешните часове на неделния ден участниците ще приключат с работата си, а специално създаденото за случая жури ще избере най-доброто и оригинално произведение от лед. Всички ще получат поощрителни награди и дипломи, а печелившият - пътуване за двама до Финландия.
Шеф на журито е проф. Митко Динев, председател на експертния съвет към Съюза на българските художници (СБХ) и зам.-ректор на Художествената академия, а сред членовете са проф. Христо Харалампиев (председател на СБХ), скулпторът Бойко Митков, Андре Токев (главен готвач на хотел "Хилтън", с опит в изработването на ледени фигури).
Селекцията за най-добрите проекти се състоя на 20 януари. Тогава бяха избрани 10 предложения на следните скулптори, които ще ваят ледени фигури пред НДК: Цвятко Сиромашки, Борислав Коруджиков, Даниел Манолов, Никола Диков, Камен Симов, Николай Златанов, Тодор Караманов, Петър Петров, Руслан Коровков и Камен Танев.
Въпреки повишаването на температурите организаторите решиха да не отлагат конкурса, а да осигурят на състезателите специални съоръжения и шатри, чрез които да се поддържа по-ниска температура непосредствено около всяка скулптура.
В петък в 14 ч. в Пловдив бе измерена рекордна за последните 100 годишни температура - 22,2 градуса. С 0,1 градуса по-малко от рекорда е показвал и термометърът в Силистра - 15,1 градуса. Близка до най-високата е била и температурата в Плевен - 18,8 градуса.
Технологията
Участниците ще работят по 10 ледени блока с дължина 1,50 м, височина 1,50 м и широчина 1 м. Преди това блоковете се замразяват в продължение на шест дни в голямо хладилно помещение на компанията "Дарко", където се поддържа постоянна температура минус 27 градуса С. Водата се налива в метални конструкции, които се пълнят на три етапа по 50 см. Металната конструкция представлява решетка във формата на кош, чиито стени са от шпертплат. За всеки блок с тези размери са необходими около 2000 л вода, което означава, че за всичките 10 блока е използвана 20 000 литра вода.
Историята
Преди 200 години френски кулинарни майстори достигнали до идеята за извайване на ледени фигури. Първите скулптури от лед са имали съвсем рационално приложение и са използвани като купи и поставки за храни, за да бъдат запазени те студени по време на официални вечери. Руснаците последвали примера на френските майстори в началото на 18-и век, както и японците, които развиват "леденото изкуство" значително по-късно - през последните 30-40 години.
По света
Шоута и конкурси за ваене на ледени фигури се провеждат в цял свят и се превръщат в изключително атрактивни събития. Най-забележителни са тези прояви във Финландия, Канада, САЩ, Русия, Япония, Китай.
Съвсем наскоро майсторите от Страната на изгряващото слънце бяха признати за едни от най-добрите в тази област. В Япония изработването на ледени скулптури се е превърнало в професия на пълно работно време. През лятото скулпторите ваят фигури от дърво, а през зимата - от лед. В Америка ваенето на ледени скулптури е относително млада художествена форма и допринася за възкресяването на занаята конкретно като част от кулинарната професия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!