А ко се изчисли цялото количество вода, необходимо за приготвянето на кафе - напояването на земята, транспортирането на семената и сервирането на сутрешната напитка - се оказва, че за една чаша чай или кафе са необходими 140 л течност.
Идеята за "водния отпечатък" на продуктите набира скорост. Определян като общия обем прясна вода, нужен за създаване на стоките и продуктите в дадена страна, методът проследява търсенето на вода на националния пазар и въздействието на консумацията на водни ресурси на цялата планета.
Тъй като водните ресурси започват да намаляват вследствие нарастването на населението, свръхпотреблението и промените в климата, все повече природозащитници насърчават правителствата и потребителите да възприемат истинската стойност на водата през призмата на водния отпечатък.
Глобалният воден отпечатък е близо 7,5 трилиона куб. м вода на година, без да се включват загубите при напояване, според изчисления на холандски учени и ЮНЕСКО.
Индия, със своите 17% от населението на планетата, има най-големият воден отпечатък в абсолютна стойност. Той обаче представлява само 13 на сто от световния. За сравнение, в САЩ живее 4,5% от населението на планетата, което консумира 9% от водата е света.
Най-голямо въздействие върху водния отпечатък има земеделието. Глобалното производство на зърнени култури изисква над 6 трилиона куб. м вода на година, от които близо 1/4 за оризовите полета. Животновъдството е с най-високо потребление на вода в хранителната верига. Един хамбургер, например, гълта средно 2400 л вода.
По време на Световната седмица на водата (WorldWaterWeek.org) концепцията за водния отпечатък се ползва с особен интерес. Тази година Stockholm Water Prize е присъдена на професор Джон Антъни Алън от Кралския колеж в Лондон за въвеждане на предшественика на водния отпечатък: терминът "виртуална вода" - водният ресурс, необходим за създаването на дадена стока или услуга.
Природозащитната група WWF-UK изчислява, че средните 4645 л вода, които британците консумират на ден, принуждават Великобритания да внася 62% от нейните водни ресурси, което я превръща в шестия по големина нетен вносител в света след Бразилия, Мексико, Япония, Китай и Италия, според доклад, публикуван наскоро.
Само 38% от общото количество използвана вода на Острова идва от собствените му реки, езера и подземни резерви, съобщава Стюард Ор от WWF в прессъобщение.
Производителят на пластмаса Borealis и доставчикът на водопроводни елементи Uponor съобщават за съвместен план за отразяване на водния отпечатък в бъдещото планиране на пластмасови продукти.
"Осъзнаването на нашия воден отпечатък може да бъде ключов инструмент за по-нататъшното развитие на повече продукти, спестяващи вода", смята Тармо Антла, вицепрезидент комуникации в Uponor.
Изчислено е, че около 1/3 от населението на света живее в райони с недостиг на вода. Експерти предупреждават, че ако не се намали водния отпечатък, ще станат неизбежни острите конфликти във връзка с водните ресурси.
"Изхранването на всички, включително недохранените и другите 3 млрд. души, които ще се появят през 2050 г., ще изисква 50% повече вода, отколкото е необходима днес", твърди Андерс Бернтел, изпълнителен директор на Stockholm International Water Institute. "Не сме готови да се справим с усложненията, които това ще предизвика на нашата планета."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!