К онфедерацията на работодателите и индустриалците в България
(КРИБ) препоръчва проектът на Бюджет 2009 да включва песимистичен сценарий за развитието на макроикономическите и финансовите показатели, за да има ефективно противодействие на негативните ефекти от глобалната финансова криза.
Това е записано в становище на конфедерацията, разпратено до медиите.
Работодателите предлагат да се подготви цялостен план за действие при извънредна кризисна ситуация, който да бъде предварително съгласуван между правителството, БНБ, КФН, Европейската комисия и МВФ. Планът
трябва да съдържа конкретни мерки и политики, с ясни количествени параметри.
Според КРИБ проектът трябва да бъде задействан незабавно след достигане стойностите на предварително определени количествени и качествени критерии, и показатели за дълбочината на кризата.
Планът според предложението на конфедерацията трябва да бъде осъществен чрез прилагането на ефективен и бързо действащ механизъм на съвместно действие между правителството и БНБ, а при необходимост - и на ЕК, ЕЦБ и МВФ.
КРИБ настоява в проекта за следващия бюджет да бъдат включени и мерки за повишаване гъвкавостта и устойчивостта на фирмите. Сред тях са намаляване на социалната осигуровка с 5%, премахване на данък "Дивидент", конкретизация на заявеното намерение за ускоряване възстановяването на ДДС, отлагане на предвиденото за 1 януари 2009 г. 20-процентно увеличение на цената на природния газ заради наблюдаваното до момента спадане цените на петрола, което ще компенсира увеличението цената на газа.
Друго предложение е изчистване на просрочените задължения на бюджетни разпоредители, капитализиране на Българската агенция за експортно застраховане и създаване на инструмент за застраховане на междуфирмени задължения в България.
Конфедерацията препоръчва при прилагането на мерките и политиките за противодействие на кризата да се обърне особено внимание на бързината и ефективността, с която правителството осъществява координацията на своите съвместни действия с БНБ.
Това според работодателите се налага, защото по време на финансовата криза решаващо значение има както адекватността на мерките, така и бързината, с която те се осъществяват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!