Г ражданите на Македония, България и Сърбия имат еднакви предразсъдъци, стереотипи и мироглед, показват данни от изследването "Стереотипи в нашия дом и съседите ни".
"От една страна всички имат традиционно ксенофобско отношение спрямо другите, а от друга - имат чувството, че нещо им е отнето, което им принадлежи.
В същото време всички вярват в своята изключителност и страдат от объркване на ценностите", казва сръбският социолог Джокица Йованович, професор във Философския факултет в Белградския университет, цитиран от БГНЕС.
Йованович изрази загриженост, че ще се стигне до евроинтеграцията без да има интеграция помежду им и диалог между балканските народи.
Изследването, което е представено по време на дискусията "Култура на мира, идентичност и междуетнически отношения в Сърбия и на Балканите в рамките на европейската интеграция", е по проект на Центъра за социологически изследвания към Философския факултет в Ниш и се осъществява на територията на Сърбия, Македония и България до 2010 г.
Изследването има за цел да търси отговори на няколко въпроса, сред които - причините за балканските трусове, какви са балканските народи, колко те са склони към конфликти и към толерантност, каква е тяхната зрелост и готовност за обща и европейска интеграция.
Първата част от изследването вече е готово и тя се отнася до "стереотипите и предразсъдъците".
Според данните от изследването най-разпространеното мнение на Балканите е: "Ние сме жертви".
Сред останалите стереотипи е и този "Имаме славна история", "Други са виновни за нашите проблеми, защото ние сме жертви". Според учените тези и подобни стереотипи и за в бъдеще ще бъдат част от обществения живот в тази част на Европа.
Според Йованович данните ясно показват, че мнозинството от хората в трите държави смята, че "те са прави", а останалите "виновни".
Когато става въпрос за конфликтите от последните две десетилетия на Балканите общо е мнението, че "великите сили или други балкански народи са виновни за случващото се".
Според 72,3% от запитаните в Македония "вмешателството на великите сили е причина за балканските конфликти, на това мнение са 76,3% от анкетираните в България и 91,5% от сърбите.
Този резултат показва, че сред сръбските граждани остава валиден стереотипът, че "за загубата на сръбските територии" преди всичко носи отговорност Западният свят.
На въпрос дали войните са причинени от национализма на балканските народи, мнозинството от гражданите на Сърбия, Македония и България отговарят положително. На това мнение в Македония са 69,3%, в Сърбия така смятат 61,7% от запитаните, а в България - 53,2%.
На въпрос кой народ е най-виновен за конфликтите на Балканите, в Сърбия най-често отговарят албанците и хърватите - 43,9%, след тях сърбите посочват босненските мюсюлмани - 23,7%.
Според македонците най-големите виновници са албанците и гърците - 38,7%, след това македонците посочват албанците и босненците - 18%, а за 8% от гражданите на Македония това са сърбите и гърците.
За 36% от българите албанците и босненските мюсюлмани са най-виновните, след това българите нареждат албанците и сърбите - 18,9%, и босненските мюсюлмани и сърбите - 6,7%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!