П оловин година след като Косово обяви независимост, мисиите на ООН и на ЕС в Косово подписаха меморандум за разбирателство, предадоха сръбските агенции.
Документът трябва да уреди отношенията между двете мисии в периода на преструктуриране на международното гражданско присъствие в Косово и реда на предаване на редица пълномощия на европейската мисия в областта на върховенството на закона (ЕУЛЕКС).
Меморандумът беше подписан в Прищина, без присъствие на обществеността, от ръководителя на ЮНМИК Ламберто Дзаниер и от ръководителя на службата по планиране на европейската мисия Рой Рив.
По-рано заместник-ръководителят на ЮНМИК Никълъс Хейсъм каза, че с подписването на документа европейската мисия ще получи възможност да действа на цялата територия на Косово.
Сръбският премиер Мирко Цветкович заяви, че мисията на ЕС в Косово започва без участието на Сърбия, но не би трябвало да завърши така.
Държавният секретар в сръбското министерство за Косово Оливер Иванович смята, че меморандумът предвижда само технически подробности за функционирането на мисията ЕУЛЕКС, но сръбското правителство все пак ще реагира в ООН.
"Това е техническо споразумение, което говори за технически подробности, пространство, автомобили, оборудване, то не може да въведе мисията. Но както и на всяка подобна провокация, правителството ще реагира, ще изпрати протест в Съвета за сигурност на ООН", каза Иванович.
Косовските албанци смятат, че меморандумът ще послужи за изясняване на ролята на ЕУЛЕКС в Косово в периода на реконфигурация на ЮНМИК.
Сръбските партии реагираха негативно на меморандума. Днес започна процесът на намаляване на броя на служителите на мисията на ООН в Косово и разширяването на мисията на ЕС, която ще бъде "под чадъра на ООН", заяви по-рано говорителят на ЮНМИК Александър Иванко.
Заместник-председателят на Демократическата партия на Сърбия Слободан Самарджич, който беше и министър за Косово в правителството на Воислав Кощуница, заяви, че предвиденото за по-късно днес подписване на меморандум между мисиите на ООН и ЕС в Косово представлява "най-грубо нарушение на международното право и на резолюция 1244" и "демонстрация, че противозаконната мисия на ЕС може да бъде въведена с политика на силата", предаде ТАНЮГ.
В изявление за ТАНЮГ Самарджич заявява, че много пъти досега са правени опити да бъде одобрена от Съвета за сигурност на ООН "противозаконната мисия ЕУЛЕКС, която има за цел да приложи плана на Марти Ахтисаари за независимо Косово".
"Всички тези опити пропадаха един след друг и сега ЮНМИК, без одобрението на Съвета за сигурност на ООН, прави споразумение с ЕУЛЕКС. Необходимо е, съгласно приетите от сръбския парламент резолюции, сръбските власти да реагират най-енергично и да съобщят ясно, че мисията ЕУЛЕКС е противозаконна и присъствието й в Косово няма никаква правна сила за Сърбия", подчертава Самарджич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!