М ониторинговият доклад на Европейската комисия за Румъния съдържа коректна и обективна оценка за напредъка на страната през последния период, заяви румънският премиер Калин Попеску Таричану, цитиран от Ромпрес.
Това е най-добрата оценка, която Румъния някога е получавала от EK, изтъкна Таричану.
Румънските власти ще продължат да полагат усилия за реформиране на съдебната система и борбата срещу корупцията, въпреки че тези области вече не са отбелязани с червено в доклада на ЕК, посочи още той.
Фактът, че нямаме "червени картони", не означава, че ще спрем двигателите: ще продължим усилията в реформата в правосъдието и борбата срещу корупцията, каза още Таричану.
Румънският министър на правосъдието Моника Маковей заяви, че докладът на ЕК е коректен и показва, че Румъния е на прав път, предаде Ромпрес.
Избегнахме опасността от "червени картони" в областта на борбата срещу корупцията и вече няма риск от активиране на предпазната клауза, посочи Маковей.
Не сме разрешили всички проблеми, но все още имаме време, допълни тя.
"Решението на ЕК е справедливо и има за цел да каже на румънските политици, че трябва да запазят единството си, работейки заедно за изпълнение на задълженията към ЕС. То е и ясно послание, че Брюксел иска политическа стабилност в Румъния и България", изтъкна зам.-председателят на румънската Национал-либерална партия Еуджен Николаеску, цитиран от Ройтерс.
Николаеску изрази увереност, че решението на ЕК да отложи окончателната си препоръка за датата на присъединяване отчита и настоящата ситуация в България.
"В Брюксел разбират, че е по-добре да държат в тандем двете съседни страни. Разделянето им би създало по-сложен подход към разширяването на ЕС", смята Николаеску.
Според румънския политически наблюдател Стелиан Тънасе обаче Букурещ все още не е напълно готов да се присъедини към ЕС.
"Очаквам обширен дебат и множество критики към правителството на Румъния. Отлагането обаче е добро, защото натискът ще накара управляващата коалиция отсега нататък да бъде по-дисциплинирана, да ускори реформите и да бъде по-смела", е мнението на Тънасе, цитирано от Ройтерс.