К атегоричният извод на временната анкетна парламентарна комисия за изясняване на случая "Куйович" е, че по отношение на сърбина Будимир Куйович не е упражнявано покровителство от ръководството на МВР, заяви председателят на комисията Надка Балева след заключителното й заседание.
Балева обясни, че първопричините за пребиваването на Будимир Куйович в България, след неговото експулсиране през февруари 2005 г., се свеждат до това, че той е ползвал различни паспорти с негова снимка и данни на различни лица, както български, така и сръбски.
По думите й само един от тези паспорти е издаден по оперативни съображения, но за този документ липсват данни да е бил използван. Става дума и затова, че срещу Куйович са водени различни дела, които са налагали неговото оставане в страната, както и за опитите на различни служби - ГДБОП и НСС, за оперативна работа срещу лицето, с оглед на евентуалното установяване и изобличаване на лица, занимаващи се с производството и пласмента на наркотици.
Категоричният извод на комисията е, че по отношение на Куйович не е упражнявано покровителство след неговото експулсиране, напротив - назначени са своевременни проверки и са наказани виновните лица, добави още председателят на комисията.
Според Балева всички материали от проверките са изпратени на прокуратурата за произнасяне относно наказателната отговорност.
Тя каза още, че случаят с издаването на паспорт от Разград е оповестен на обществеността и в крайна сметка лицето е задържано с около 60 кг хероин, и по този случай има наказателно производство.
В заключителния доклад на комисията фигурират и няколко предложения за законодателни промени.
Балева каза още, че заедно със своите колеги са стигнали до извод, че има необходимост от приемането на съвършено нов закон за оперативно-издирвателната дейност, който да регламентира ясно и точно правилата за нея.
По думите й има необходимост от промени в Закона за МВР, където да се въведе функционално и кадрово централизиране на отделните служби, за да може да има стиковка на техните действия.
Предвиждаме и промени в Закона за чужденците в България и Данъчноосигурителния процесуален кодекс, които да гарантират приоритетите на националната сигурност, каза още Балева.
По думите й във Върховната касационна прокуратура ще бъдат изпратени стенограмите от изслушването преди на задържания вчера бивш главен секретар на МВР ген. Илия Илиев, временно отстраняваният заместник-директор на ОДП-Разград Тодор Димов, както и на бившия директор на ГДБОП - Ваньо Танов, с оглед произнасяне по евентуални извършени престъпления на определени длъжностни лица.
Членовете на комисията "Куйович" са обсъдили и необходимостта от сезиране на Инспектората към Висшия съдебен съвет за действията на Кюстендилския районен съд и постановените от него актове, въз основа на които на Куйович е била наложена забрана за напускане на страната, малко след като той е бил експулсиран от България.
Делото срещу Куйович в Хасковския окръжен съд е насрочено за днес. Заедно с него обвиняеми са Николай Писков от Стара Загора, Стойко Дойчев от София и Михаил Янков от Свиленград. Според прокуратурата четиримата са действали като организирана престъпна група от 15 октомври 2007 до 29 декември същата година.
Водач на групата е бил Куйович. Целта им е била да вършат съгласувано в страната и в чужбина престъпления по придобиване, държане и разпространение, както и по пренасяне през границата в страната ни, без надлежно разрешително, на високорискови наркотични вещества в особено големи количества.
Част от престъпната дейност на групата е било разпространението на амфетамини, като около 21 кг от тях, на стойност над 100 хил. лв. са намерени при специализирана прокурорска и полицейска акция в частен дом в с. Тулово, Старозагорска област.
Друга част от престъпната дейност, е било разпространението на хероин, като на 29.12.2007 г. членове на групата, под ръководството на Куйович, са закупили и внесли в страната 57,563 кг хероин на стойност близо 7 млн. лв. Групата е заловена на ГКПП - Капитан Андреево.
Обвинителният акт е за организиране на престъпна група по чл. 321 от НК, за което се предвижда наказание от 5 до 15 години лишаване от свобода, и за контрабанда на наркотици в особено големи размери - престъпление по чл. 242 ал. 4 от НК, за което се предвижда наказание лишаване от свобода от 15 до 20 години и глоба от 200 хил. до 300 хил. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!