С офийският районен съд пусна от ареста Петър Драшков без мярка за неотклонение. В мотивите си да го освободи съдът записа, че от събраните до момента доказателства срещу него не може да се направи обосновано предположение, че той е извършил престъплението, в което е обвинен.
Освен това Драшков е давал подробни показания като свидетел и не можело да се твърди, че е искал да осуети разследването.
Прокуратурата го обвинява, че е закупил с документ, фалшифициращ подписа на кмета Бойко Борисов, имот в столичния квартал "Стрелбище" на стойност 10 милиона евро.
Според съда Драшков не е знаел, че документът е фалшив. Престъплението е установено едва след като самият обвиняем е подал молба в ДНСК за извършване на строителни работи по обекта.
Събраните доказателства по делото са показали, че една от обвиняемите, Ивелина Трифонова, се е представяла с друго име пред Петър Драшков. Тя твърдяла, че е служител на Столична община и му е предложила имота в кв. "Стрелбище" за продажба на стойност 937 хил. лв. и отделно от това поискала сумата от три млн. евро като подкуп. Драшков й е платил един млн. лв. и през януари т.г. Трифонова му е представила договора за продажба с фалшиви подпис на кмета Бойко Борисов и печат на Столична община.
След като "придобил" имота, Драшков сключил договор за заем с фирма "Стелт 2007" за сумата 1,2 млн. евро, като за целта ипотекирал имота. По-късно той започнал преговори с фирма "Симеон Втори" за продажба на същия този имот. Исканата цена обаче вече била 10 млн. евро, като при сделката имотът отново бил ипотекиран.
Обвиняемият
Пред съда Петър Драшков заяви, че се счита за невинен по така предявеното му обвинение и че не познава останалите обвиняеми по това наказателно производство.
"Никога не съм се запознавал с лице, което да ми се е представяло под името Ивелина Трифонова. Предполагам, че става въпрос за лице, което ми се представи като Мира Иванова Димитрова и нея не съм я виждал от началото на октомври. Държа да подчертая, че това е инсинуация. Аз по професия съм дипломат, не съм мутра. От началото на това дело съм се отзовавал на всички телефонни обаждания на служителите на икономическа полиция към СДП и нито веднъж не ми е пращана призовка. Към мен се упражнява репресия. През цялото време съм помагал на следствието", заяви Драшков пред съда.
Прокурорът по делото Иван Петров обаче твърди, че двама свидетели са предупредили Драшков, че договаря и купува имота с лице, което се представя за служител на общината, но всъщност не е.
Драшков обясни още, че е напуснал страната на 21 ноември т.г. заедно със съпругата си и е заминал за Германия по неотложен семеен случай, тъй като там живеят тримата му сина и родителите на неговата съпруга. Същата вечер му се обадил служители от икономическа полиция, който му съобщил, че Трифонова е задържана. По никакъв начин обаче не го е уведомил, че пребиваването му в Германия е проблем.
"Тълкувам всичко това като психологически натиск, примерно, за да не кажа нещо, което знам. Категорично отричам всяка възможност от моя страна да влияя върху който и да е свидетел", заяви той.
Братът
На заседанието на съда присъства и братът на Петър Драшков - Иван, бивш зам.-председател на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Той коментира пред журналисти, че е доволен от решението на съда.
Брат ми е живял дълги години в чужбина и затова е по-лесно доверчив, каза Иван Драшков. Според него Петър най-вероятно е измамен. Той се възмути, че по случая има много други замесени лица, но се коментира само името на брат му.
Иван Драшков беше уволнен малко след разкриването на скандалната сделка.
Прокурорът
Драшков е обвинен за това, че е извършил измама в особено големи размери, представляваща тежък случай. Той е продал недвижим имот - общинска собственост за пет млн. евро на друго лице, като същевременно не е притежавал този имот, съобщи районният прокурор Иван Петров преди заседанието на съда.
Той допълни, че с определение на Софийския районен съд е задържана и Ивелина Трифонова, която е обвинена, че е подпомагала Драшков при извършване на престъплението.
Тази жена е подготвила всички необходими документи в съучастие евентуално с други хора, по която версия се работи, и посредством тези документи Драшков се е легитимирал като собственик на имотите, обясни Петров.
Той съобщи, че чрез съдебно-почеркова експертиза е установено, че подписът на документите за продажба не е на столичния кмет Бойко Борисов. Според него на настоящия етап няма достатъчно доказателства, за да бъде привлечен като обвиняем нотариусът, одобрил сделката.
Ивелина Трифонова предпочита да остане в ареста, заяви прокурор Петров. Мотивът й бил страх от Петър Драшков.
Петров каза още, че се надява Софийският градски съд да да вземе решение, различно от днешното. По определение на районния съд в София, градските магистрати ще гледат мярка за неотклонение на Петър Драшков на 5 декември.
Адвокатите
на Драшков заявиха, че ако той бъде задържан в ареста по това производство, ще бъдат нарушени неговите човешки права и това може да стане повод да бъде образувано дело пред Европейския съд в Страсбург.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!