Е вропейската комисия е доволна от напредъка в България в повишаването на сигурността на гражданската авиация, въпреки че няма скоро да вдигне предпазната клауза, наложена на страната ни в тази област, заяви за БТА източник от комисията.
Вчера в Брюксел се състоя заседание на Комитета за въздушна сигурност (КВС), на което бе осъвременен т.нар. "черен списък" на авиокопаниите, на които е забранено да извършват дейност в ЕС.
"Няма българска авиокомпания, която да е попаднала в черния списък. Оценката, която е дадена на българската авиационна администрация е положителна.
Тя отне сертификатите на четири карго авиокомпании, направени са препоръки към други две. При отстраняване на пропуските ще им бъдат възстановени правата за превози", заяви министърът на транспорта Петър Мутафчиев на бургаското летище днес.
Че не сме попаднали в черния списък е много важно, тъй като според него това би ни попречило за премахването на забраната да изпълняваме граждански полети до САЩ.
Мутафчиев се надява тази забрана да падне през ноември и дотогава България да е изпълнила всички изисквания, поставени като условие за гражданската ни авиация.
Министърът посети бургаското летище за откриването на нов терминал за
заминаващи пътници. Придобивката е в изпълнение на инвестиционната програма на концесионера "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД.
Сред по-важните решения от Брюксел вчера са налагане на забрана да летят в ЕС на всичките 51 индонезийски превозвачи и на националната въздушна компания на Ангола ТААГ.
За България КВС е отбелязал, че на четири карго авиокомпании - "Еър София", "Брайт ейвиейшън сървисиз", "Скорпион еър" и "Вега еърлайнз", са отнети европейските лицензи от самите български власти, че е забранена дейността на "Еър скорпио", че са поставени под забрана операциите на "Хели еър сървисиз" в страните от ЕС, както и в Норвегия, Швейцария и Исландия.
КВС е решил също наложената на България защитна клауза по отношение на сигурността на българската гражданска авиация да остане в сила.
Руската авиокомпания "Россия", която превозва не само обикновени пътници, но и първите хора в Русия, също е включена в публикувания вчера от Европейската комисия обновен черен списък на чуждите авиокомпании, на които по различни причини (не е задължително в сферата на сигурността) е забранено да летят в страните от ЕС.
Държавната авиокомпания "Россия" е сред петте най-големи авиотранспортни предприятия в страната и не е в списъка на "наказаните" от руското транспортно министерство.
От пресслужбата на ведомството съобщиха, че забраната на ЕС засяга всички самолети на превозвача, освен Ил-62, които извършват далечни полети.
Сега дори самолетът Ил-96-300 на Владимир Путин не може да кацне на летищата в страните от ЕС, пише "Время новостей".
Всъщност обновената версия на черния списък на ЕС предстои да бъде одобрена от Европейската комисия след няколко дни.
В момента ръководителят на "Росавиация" Евгений Бачурин води трескави преговори с цел да бъдат избегнати санкциите срещу руската авиокомпания или поне от него да бъдат изключени основните лайнери на "Россия".
Едва ли обаче на руския президент ще откажат кацане на европейските летища. Възможно е претенциите към превозвача да засягат онази част, която до неотдавна се наричаше "Пулковски авиолинии".
След миналогодишната катастрофа край Донецк на нейния Ту-154 бяха изразени много претенции както към подготовката на летателния състав, така и към техническото състояние на самолетите.