Р айонният съд в Триполи оправда българските медицински сестри и палестинският лекар и по второто дело за клевета.
Гражданския иск, подаден от либийския офицер Селим Джума, бе отхвърлен. Медиците не присъстваха в съдебната зала, а заседанието продължи едва две минути.
Джума е бивш офицер от школата за обучение на полицейски кучета в Триполи. Преди години той е подписал самопризнание, че е издевателствал над българките, но по-късно в съдебната зала в Бенгази се отрече от думите си и заяви, че е направил самопризнания, защото самият той е бил изтезаван.
Джума искаше да бъде обезщетен с 5 млн. либийски динара за оронване на престижа и доброто му име. Според решението на съда това няма да се случи, той е осъден и да плати разходите по делото.
На 27 май т.г. българските медици и палестинският лекар бяха оправдани по първото дело за клевета, заведено срещу тях от либийски полицаи. Съдът реши, че българките са невинни и отхвърли шестте гражданските иска за около 23 млн. долара.
Либийският защитник на българките Осман Бизанти допусна, че Джума ще обжалва решението на съда, както направиха и останалите шестима офицери.
Бизанти заяви още, че очаква позитивно развитие на апелативното разглеждане на оправдателните присъди на медиците, което е насочено за 4 септември.
Либийският министър на външните работи Абдел Рахман Мохамед Шалкам заяви ден след като Висшият съдебен съвет на джамахирията промени смъртните присъди на шестимата български медици в доживотен затвор, че относно депортирането на осъдените "топката е в полето на България и ЕС", предаде Франс прес.
Шалкам уточни, че случаят с шестимата българи не е приключил и че остава все още един важен етап - предоставянето на гаранции за лечението на заразените с вируса на СПИН деца.
"В скоро време ще има преговори за прилагането на практика на поетите преди това европейски ангажименти. Въпросът, свързан с времето, е важен, но той трябва да бъде взет под внимание от всички страни, а не единствено от Либия", каза още Шалкам, цитиран от Франс прес.