Докато подбирахме материалите за компилирането на тази статийка за Eee PC, попаднахме на доста неортодоксални и все пак спечелили популярност модификации на устройството. Главната причина за нарояването им, е, разбира се, ниската цена на машинката, която от една страна направи Eee PC толкова разпространен и популярен продукт, а от друга – дава необходимият кураж, че дори и човек да успее да прецака лаптопчето по време на експеримента, загубата няма да е чак толкова фатална. За истинските хардуерни маниаци, които в анимационните филмчета се разхождат с отвертка, поялник и (леко) налудничав поглед в очите, джаджата се превърна в истинска находка.
1. Тъчскрийн
Ако поназнайвате нещо от електроника, отвреме-навреме ползвате поялника или пък просто заплатата ви е достатъчно висока, за да прежалите евентуалната загуба, можете да добавите на своето Еее PC сензорен дисплей, който се поставя върху оригиналната матрица. Това е най-радикалната след днешните модификации. В следващото клипче е показано как протича процедурата, както и крайния резултат.:
Това не тюрлю гювеч, а същинска манджа с грозде за Еее PC. Иде реч за добавяне на два допълнителни вътрешни USB порта, Bluetooth 2.0+EDR донгъл, GPS модул с антена, още един SDHC четец за кари, FM радио и безжичен мрежов адаптер, покриващ 802.11 Draft-N спецификацията. С единият USB порт и четеца за карти можете да увеличите енергийнонезависимата памет до нещо доста по-сериозно от вашите два, четири или осем гигабайта; към втория вътрешен USB порт се свързва Bluetooth модулът). Разходите по цялата операция, при която се добавят още 12 флаш памет (4 GB на бърза Corsair Voyager GT флашка и 8 GB на SHDC карта), както и двугигабайтов модул оперативна памет възлиза на $454 – малко повече от цената на самото Eee PC.
Още снимки и подробни инструкции тук.
[pagebreak]3. Двойка вътрешни USB портове
Най-популярния мод за Eee PC, превърнал се в класика. Името подсказва недвусмислено, че става дума за инсталиране на още два USB конектора в празното пространство под Mini PCI Express (и до които имате бърз и лесен достъп през капачето на дъното на устройството). Какво да сложите в тях – вие си знаете най-добре. Традицията, обаче, повелява, те да се използват за добавяне на флашка с голям обем и и Bluetooth модул.
[pagebreak]4. HSDPA модем
Идеята е аналогична на тази с тъчскрийна. Купуваме компактен външен HSPDA модем, който се свързва чрез USB, разглобяваме го и го монтираме в корпуса на Eee PC, там, където ви е останало свободно място. И воала, вашият мини лаптоп вече има 3G.
Колкото проста, толкова и ефективна идея – изнасяне на гирния панел до клавиатурата светодиод, с прекъсвач. Признаваме, че представената тук реализация едва ли е от най-добрите и този мод изглежда прекалено любителски, но ето ви възможност да се проявите творчески и да направите собствена вариация по темата.
Както виждате, голяма част от модификациите тръгват от простичкото „добавих си още USB-та, сложих в тях еди-какви-си чудеса и резултатът ми харесва.” Ако идеите в тази компилация са ви харесали, можете да почерпите още, оттук – възможностите са наистина неизброими. Ако критичен за вас е преди всички недостигът на постоянна памет, започнете от класиката - мод №3. Изобщо, ключовите умения за реализиране на успешна модификация с помощни средства са уверената ръка, когато работите с поялника, както и праведното следване на инструкциите. И разбира се, както вече неколкократно подчертахме – да не ви пука за загубата на гаранцията и потенциална повреда, която можете да нанесете на устройството.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!