С поред докладчика на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) по случая с осъдените български медици в Либия Тони Лойд заразяването на деца със СПИН в Бенгази e голяма трагедия, но голяма е и трагедията на медицинските сестри, които според Съвета на Европа и според техните семейства са невинни.
На Тони Лойд е било отказано да се види с българките в затвора, тъй като либийската страна обвързала негова среща с тях със задължителна среща на докладчика със семействата на заразените със СПИН деца в Бенгази.
Това каза пред БТА старши експертът в Комисията по юридическите въпроси и правата на човека на ПАСЕ Валери Кламер, която придружаваше Тони Лойд в Либия.
Джамахирията е решила да въведе това обвързване след посещението на еврокомисаря по външните отношения г-жа Бенита Фереро-Валднер в Либия през май. Фереро-Валднер бе в страната, за да изрази тревогата на ЕС от несправедливото осъждане на българските медици.
Според Тони Лойд неговата задача като докладчик по случая е била да се запознае на място как се е стигнало до процеса срещу българските медици, измъчвани ли са те, за да им изтръгнат показания, нарушени ли са човешките им права.
Не желая двата случая - с осъдените медици и със семействата на заразените със СПИН деца, да се смесват. Това са различни неща и не искам да бъда въвличан в подобна схема, заявил Тони Лойд пред либийските представители и отказал да замине за Бенгази.
Той изразил съжаление, че не е успял да се види лично с намиращите се в затвора наши сънароднички, за да им предаде, че за Съвета на Европа те са невинни и че могат да разчитат на пълната морална подкрепа на тази най-голяма европейска организация.
Тони Лойд ще подготви доклад по случая с българските медици в Либия, който ще бъде внесен и обсъден на тазгодишната есенна сесия на ПАСЕ през октомври в Страсбург.
Близо сме до създаване на неправителствена организация за
подпомагане на болните от СПИН либийски деца, заяви президентът Георги Първанов. По думите му вече е събрана не малка сума в помощ на децата.
Има цялостен план за действие за подпомагане на несправедливо осъдените ни сънародници, посочи президентът.
Според него е предвиден диалог и с асоциацията на родителите, но той ще бъде за създаване на доверие между българи и либийци, а не като готовност на българската страна да води преговори за плащане на компенсации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!