Д вамата представители на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) приключиха днес визитата си в Либия, без да се срещнат с българските медицински сестри, съобщиха от МВнР.
Тони Лойд, председател на групата на Великобритания в ПАСЕ и докладчик за процеса на осъдените български медици в Либия, и Валери Кламер, старши експерт в Юридическата комисия на ПАСЕ, се срещнаха с министъра на външните работи на Великата народна социалистическа либийска арабска джамахирия Абдел Рахман Мохамед Шалкам и с министъра на националната сигурност Насър ал Мабрук.
Срещите са били организирани от либийска страна, като на тях не е бил поканен български представител.
Вчера Лойд и Кламер са разговаряли с доктор Здравко Георгиев в резиденцията на българския посланик в Триполи Здравко Велев. Д-р Георгиев е предоставил на служителите на ПАСЕ информация, свързана с проведеното следствие и наказателното производство.
По-късно през деня Тони Лойд и Валери Кламер са разговаряли и с адвоката на българските медицински сестри Осман Бизанти. Акцентът е бил поставен върху възможните варианти за развитие на делото.
България има готовност да изпрати лекарства и апаратура за лечение на либийски деца, болни от СПИН, заяви министърът на външните работи Ивайло Калфин след първото заседание на парламентарната комисия по външна политика. Той посочи, че хуманитарната помощ е част от европейския план за действие.
Калфин и подчерта, че тежкият хуманитарен проблем в Либия по никакъв начин не трябва да се свързва с вина на българските медици, каквато няма.
Дипломат №1 коментира, че инициативите на представителите на ПАСЕ от последните дни са част от международната подкрепа за българската кауза. По всеки един повод въпросът за българските медици в Либия се поставя от нашите международни партньори - ЕС и САЩ, отбеляза Калфин.
В отговор на въпрос за отказано от либийските власти посещение в затвора "Джудейда" на представители на ПАСЕ Калфин каза, че искането за среща с българските медицински сестри е станало по дипломатически канали на ПАСЕ, а не по българска линия.
Случаят с българските медици в Либия е бил обсъден днес в Народното събрание на среща между ръководителя на германската делегация в ПАСЕ и заместник-председател на асамблеята Рудолф Биндинг и депутатите Даринка Станчева от НДСВ, Евгени Кирилов от Коалиция за България и Борислав Китов от БНС.
На срещата е била представена и издигнатата от Германия кандидатурата на Биндинг за поста комисар по правата на човека на Съвета на Европа.
Биндинг винаги се е борил за спазването на човешките права, каза Евгени Кирилов и посочи, че германският депутат се надява асамблеята да гласува добър документ по случая с осъдените по СПИН-делото в Либия български медици.
Според Кирилов това трябва да е обективен документ, който показва мнението на евродепутатите по отношение на съдбата на българските медицински сестри и за начина, по който са третирани те от либийските власти.
На 16 септември Комисията по юридическите въпроси и правата на човека на ПАСЕ ще разгледа доклад, който ще отрази посещението в джамахирията на Тони Лойд и Валери Кламер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!