"Токът трябва да поскъпне с 10-12 процента от юли", заявява пред в. "Труд" Любош Павлас, регионален мениджър на "ЧЕЗ България".
И то при условие, че нищо на входа не се промени - не се повишават цените на електроенергията от централите, нито от възобновяемите източници, нито от НЕК, уточнява той.
Павлас обяснява, че дружеството ще запази моделът за тримесечно отчитане, като се дава свободата на клиента да посочи колко, кога и как да плати като прогнозна месечна сметка.
"През 2008 г. животът е поскъпнал рекордно", съобщава от първа страница в. "Сега". 13,8 на сто е поскъпването в сравнение с последните 8 г., отбелязва изданието.
На човек в четиричленно домакинство са необходими вече 473,74 лева месечно, за да поддържа нормален стандарт на живот. За издръжка на цяло домакинство на месец са нужни 1895 лева.
"Протестът потъна в инерция и екзотика", пише в. "Сега" за вчерашния протест пред парламента.
Полицаите на площада бяха повече от протестиращите, а искането за оставка на Михаил Миков се оказа единствена спасителна сламка за влезлите в преговори с властта организатори, пише вестникът.
"НДСВ да влезе във "Фейсбук", предлага пред в. "24 часа" Борислав Цеков, шеф на стратегическото звено на НДСВ.
Цеков коментира, ме ако е имало нещо смислено и уникално в протеста, това е било неговата първоначална организация и че идеята се е разпространявала главно в интернет.
Очевидно ролята на блоговете и социалните мрежи ще нараства в българската политика, отбелязва той. Според него публичните фигури трябва да са в интернет.
Да имаш блог или да участваш в социална мрежа не е самореклама, а средство да общуваш с хората, смята Цеков.
"Кабинетът има гайки, които не са завинтени от Живков", посочва пред в. "Сега" заместник-председателят на НДСВ Станимир Илчев.
Според него това са инвестициите в ТЕЦ "Марица-Изток", разширяването на хранилището в Чирен, инсталацията в Петрич.
За протеста Илчев коментира, че щом някой е излязъл на улицата, значи е намерил своите основания.
В усложнена среда като българската е трудно един протест да се предотврати чрез бързи действия на изпълнителната или законодателната власт, отбелязва Илчев.
Има доста голяма дистанция между очакванията на обществото и действията на властите, било поради инертност на едната страна или неорганизираност на другата, смята той.
"Мажоритарният вот ще пропусне и тези избори", прогнозира в. "Сега".
Въпреки натиска на президента Георги Първанов и гръмките обещания на БСП за мажоритарен елемент при вота през лятото, шансовете реално да се въведе такъв са повече от съмнителни, смята авторът.
Левите се притесняват от същото, от което и останалите - че мажоритарния вот по-скоро ще навреди, отколкото ще помогне на партиите, отбелязва той.
Затова според него се очаква през лятото да гласуваме по старата пропорционална избирателна система с леки козметични промени по отношение на преференцията.
На темата за промени в изборното законодателство обръща внимание и в. "Монитор" в анализ "Черният политически пазар и купуването на гласове".
Авторът, социологът Антоний Гълъбов, отбелязва, че основният проблем, който трябва да решат измененията в изборното законодателство, е свързан с гаранциите за свободен и честен изборен процес.
"Първи сме в Европа по злоупотреба с еврофондове", казва пред в. "Класа" Николай Кокинов, софийски градски прокурор.
На въпрос приема ли идеята материали на ОЛАФ по наши случаи да служат като доказателствени средства у нас Кокинов отговаря, че според него би било добре това да се приеме.
Той припомня, че в тази насока главният прокурор Борис Велчев е изказал положително становище, докато министърът на правосъдието Миглена Тачева не се е съгласила с него, тъй като никъде в Европа това не е така.
Но и никъде в Европа няма такива мащабни случаи на злоупотреби с пари от еврофондовете, както у нас, посочва Кокинов.
"Кризата и евроскептицизмът" е заглавието на анализа на социолога Кольо Колев от "Медиана" във в."Труд".
Той констатира бързо нарастване на евроскептицизма у българите. В основата според Колев са страховете, че страната няма да има възможност да се възползва реално от еврофондовете.
Данни на "Медиана" показват, че близо 37 % от българите не са уверени докрай в добронамереността на санкциите.
Всеки шести привижда в тях меркантилност от страна на ЕК - проблемите в страната не са причина, а повод да се орежат парите за България.
В рамките на три месеца делът на хората, уверени в добронамереността на мерките спрямо България, е намалял със 7 %.
Регистрират се първите симптоми на поява на евронегативизъм - всеки седми българин е за излизането на страната ни от ЕС.
На "Българското клекало" е посветен анализът във в. "24 часа".
Нашата дипломация постигна историческа победа - благодарение на нейните бързи и енергични действия българските тоалетни клекала в Брюксел вече са скрити зад черен воал, коментира авторът по повод инсталацията на Давид Черни.
Според него воалът създава по-висока художествена алегория и инсталацията се превръщала в символ на българската корупция, засекретените търговски и приватизационни договори, съдебната ни система.
Щом не носиш на майтап, ще те майтапят цял живот, коментира авторът. Проблемът според него е в самочувствието.
Ако бяхме хора със самочувствие, нямаше да бягаме от тоалетните, а щяхме да ги превърнем в световна марка, пише той.
"Нужникът като мазол" разглежда и в. "Стандарт".
Според автора в осмиването на Черни има доста прошка, защото която и да е тоалетна в България е доста по-компрометираща.
Креп върху тоалетна е още по-лош символ, отбелязва той и апелира, вместо да се сърдим, да помислим как да рекламираме страната си.
Подобно е мнението и на художникът Кольо Карамфилов, интервюиран от "Стандарт". "Крием с пешкир комплексите си", смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!