"Дупка от 350 млн. зейва в бюджета", предупреждава от страниците на "Стандарт" председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Петър Димитров. Загубите ще дойдат от ДДС.
Димитров отчита, че събирането на другите данъци върви добре и всички останали приходи ще бъдат преизпълнени. Проблемът с ДДС е заради новия режим в Евросъюза.
"Сега няма вече митница, на която данъкът да се удържа направо и веднага. Дано ниската събираемост на ДДС досега е заради това", надява се депутатът.
Според него трябва да се види каква е причината и след като се нормализират процедурите по събирането му, да се правят прогнози за до края на годината.
"Преговаряме с евробанка за финансиране на "Тракия", отбелязва "Труд". Правителството ще преговаря да бъде удължен срокът за усвояване на 100 млн. евро заем от Европейската инвестиционна банка. Средствата бяха отпуснати през 2000 г. за изграждането на 74 км от магистрала "Тракия".
Вчера след остър дебат парламентът даде съгласие за водене на преговорите. От отпуснатите средства досега са усвоени 60 млн. евро, съобщи строителният министър Асен Гагаузов в пленарна зала.
Реално обаче строителството на аутобана глътна 240 млн. евро. Разликата е поета от държавния бюджет.
"Ще защитавам интересите на фирмите пред Брюксел", обещава Нихат Кабил, министър на земеделието и горите. В интервю за "Пари" той казва:
"Ще се боря всяко българско предприятие в млечния и месния бранш достойно да получи шанс да оцелее. Ще съм последният, който ще затвори някое от тях само защото някой някъде е поискал това от мен. Аз искам да усещам тяхната подкрепа, материализирана в позиция, за да знам как да я отстоявам пред Брюксел. Липсата на диалог вътре в бизнеса ме тревожи и ме притеснява."
"Индустрията ни - минно поле", твърди анализ в "24 часа". С тревога се отбелязва, че рискът от промишлени аварии у нас расте. Като основен фактор за това се очертава нарастващата сложност на производството, която с прилагането на новите технологии изисква висока концентрация на енергия.
От друга страна все по-високо става равнището на износени и остарели основни материални активи, които в някои сектори, като добиващата промишленост, металургията, химическата индустрия, са експлоатирани повече от 40 години.
Авторът алармира също, че имаме спаднала технологична и производствена дисциплина и понижаваща се квалификация на заетите в рисковите сектори. Всичко това води до жертви и загуби.
"Токът ще поскъпва с 15% годишно", прогнозира в интервю за "Сега" икономистът Димитър Бъчваров:
"Занапред ще се редуват и застъпват вълни за искания за повишения на цените на тока - ту от електроразпределителните дружества, ту от производители.
След приватизацията на електроцентралите ще се сблъскаме с обективни претенции за повишаване на техните цени. Там тепърва трябва да се влагат колосални инвестиции за рехабилатация, модернизация, очистка на въздуха, рекултивация на земните площи.
Тези разходи, които са задължителни за страната ни като член на ЕС, възлизат на милиарди евро. Очаквам през 2007-2015 г. цените за краен потребител да растат средно с по 15% годишно."
"Бизнес академия осигурява стаж на младежи", посочва "24 часа". Студентите в Университета за национално и световно стопанство и в Нов български университет вече по-лесно ще се свързват с бизнеса, за да си осигурят стаж, а и за да продължават кариерното си развитие.
Това стана възможно благодарение на подписания вчера договор за сътрудничество между двата ВУЗ-а и Българската бизнес мрежа в присъствието на вицепремиера и министър на образованието Даниел Вълчев. С него се дава начало на инициативата "Академия ББМ".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!