Няма опасност от радиация за района, засегнат от изтичането на тиня от хвостохранилището на алуминиевия завод, каза унгарският премиер Виктор Орбан.
Изтичането вероятно е следствие от човешка грешка,
допълни премиерът.
Министърът на вътрешните работи Шандор Пинтер каза, че изтеклата тиня не е засегнала засега източници на питейни вода. Няма просмукване на отпадните води от поддалата стена на резервоара на хвостохранилището.
Според Шандор Тот, представител на унгарските служби за управление на водите, може да се очаква токсичната тиня, която изтече от хвостохранилището на алуминиев завод в Западна Унгария, да стигне до Дунав за около четири-пет дни.
По думите му вече може да се говори за бедствие, тъй като ручеят Торна, в който са се излели токсичните вещества, се влива в река Марцал, която на свой ред се влива в река Рааб - един от притоците на Дунав
През наша територия замърсените води се очаква да преминат най-рано след седем дни.
Рискът за България не се смята за голям,
тъй като токсичните вещества щели вече да са в много малки концентрации.
Независимо от ниската степен на риска МОСВ уведоми областните управители на областите в териториалния обхват на реката, Гранична полиция, Гражданска защита и РИОКОЗ за получената информация за аварията.Петте регионални инспекции по околната среда и водите по поречието на Дунав, Басейнова дирекция "Дунавски район" и Изпълнителната агенция по околна среда са в готовност за системни замервания за качеството на водите на реката.
Румънското министерство на околната среда съобщи, че непрекъснато следи качеството на водите на р. Дунав.
Според експерти на министерството поне до днес следобяд не се очаква надвишаване на максималните допустими стойности на замърсяване на румънска територия.
Унгарското правителство потвърди, че към момента не съществува никакъв риск от замърсяване на Дунав в Румъния, се посочва в съобщение на министерството.
Екипите, натоварени с почистване на разлива, изливат гипс в близката река, за да неутрализират разлива и да не позволят замърсената кал да не стигне до Дунава.
Експерт на природозащитната организацията "Грийнпийс" твърди, че
последиците от аварията може да се окажат много по-тежки от разлива на цианид в румънския град Бая Маре преди десет години,
когато замърсена с цианид вода, изпусната от резервоар на златна мира, замърси Тиса и Дунава.
"Тази катастрофа е седем пъти по-голяма от инцидента в Бая Маре. Последиците за екологията може да са много големи и да е необходимо много време, за да бъдат неутрализирани, защото тежките метали и содата каустик образуват много токсична смес", цитира Ройтерс мнението на експерта Катержина Вентусова.
Алуминиевият завод МАЛ заяви, че няма признаци за потенциална катастрофа и че червената кал, изтекла от хвостохранилището, не се смята за опасен отпадък по стандартите на ЕС.
Унгарската служба за борба с бедствията обяснява на сайта си, че изтеклата кал е "страничен продукт при производството на алуминий.
Плътната, силно алкална субстанция има изгарящ ефект върху кожата. Утайката съдържа тежки метали като олово и е леко радиоактивна. Вдишването на прах от нея може да причини рак на белите дробове.
Европейският съюз изрази днес безпокойство,
че изтичането на токсични вещества може да прерасне в екологична катастрофа и за други страни в Европа.
Говорителят на ЕС Джо Хенън каза, че съюзът е готов да
помогне, ако бедствието достигне големи мащаби или ако
унгарското правителство поиска помощ.
Разположената близо до завода река Дунав протича през Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Украйна и Молдова, преди да се влее в Черно море, и съществува възможност за нанасяне на сериозни щети на околната среда, добави той.
ЕС е разтревожен не само за състоянието на околната среда в Унгария, но и за потенциалното преминаване на токсичните вещества отвъд границите й.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!