П редседателят на Европейската комисия Жозе Барозу каза, че е възможно Сърбия да получи статут на кандидатка за членство в Европейския съюз през 2009 г., ако са изпълнени всички условия, предадоха Франс прес и Ройтерс.
Възможно е на Сърбия да бъде даден статут на кандидатка през 2009 г., но не е задължително, ще зависи и от Сърбия, и от условията на Европейския съюз, каза Барозу след разговори със сръбския президент Борис Тадич.
Формираното през юли т.г. ново сръбско правителство постави за свой приоритет членството на страната в ЕС.
През април т.г. бе подписано Споразумение за стабилизиране и асоцииране - първа стъпка към членството на Сърбия в ЕС.
Между политическите сили обаче няма единство - част от тях се противопоставят на споразумението, смятайки, че чрез него Белград дава съгласието си за независимостта на Косово.
Сръбският вицепремиер Божидар Джелич заяви днес, че с ратифицирането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране
Сърбия няма да се отрече от Косово
и никой от Европейския съюз не е поставял такова условие на страната за бързата й интеграция, съобщи Танюг.
Ако който и да било се опита да ни въвлече в такъв избор, ще изберем Косово, заяви Джелич, мотивирайки пред депутатите в парламента на Сърбия предложението за ратифициране на споразумението.
Споразумението за асоцииране не поставя под въпрос сегашния статут на Косово, нито определя окончателното му положение, изтъкна Джелич.
Сърбия ще запише и тази година като изгубена,
ако депутатите в парламента не се вразумят и не приемат Споразумението за стабилизиране и асоцииране и ако правителството не започне ускорено да завършва законите, които са необходими, за да може ЕС изобщо да разгледа шансовете да ни обяви до края на годината за кандидат за член на своята общност, пише днес в анализ сръбският в. "Блиц".
"Под въпрос са почти 40 закона, а освен това трябва да бъдат арестувани и предадени на Хага останалите двама обвинени за военни престъпления, както и да започне реализирането на големи инфраструктурни проекти, за да може светът да не ни заобикаля заради лошите пътища.
Зад нас са две пропилени години, а най-трудно е да се навакса изгубеното време", пише авторът на анализа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!