Л ибийският лидер Муамар Кадафи определи свободата на българките и палестинеца като "глупости без значение".
Той твърди, че истинската загадка е защо те са инжектирали либийските деца със СПИН, както и
каква е ползата на България от това
Това заявява Кадафи в последната си реч, произнесена в края на миналата година пред религиозни личности, посланици и представители на народни комитети по случай настъпването на Новата година.
Новите подробности за казаното от Кадафи съобщи днес "Дарик радио", без обаче да посочва източник.
Международният фонд за подпомагане на семействата на болните от СПИН либийски деца е празен, смята още Кадафи. Според него тези, които казват, че са създали фонда, лъжат света.
Фондът бе създаден на 23 декември 2005 г. по инициатива на ЕС. До този момент ЕС и България са внесли в него най-малко 3,5 млн. евро.
В речта си след произнасянето на смъртните присъди на петте български медицински сестри Кадафи обаче твърди, че фондът е празен:
"Какво да кажа за тези, които мамят света, като казват, че са създали Международен фонд за подпомагане, лечение и обезщетение на заразените деца -
това е лъжа, фондът е празен!
Нека разобличим тези държави, които твърдят, че са създали Международен фонд за решаване на проблемите на тези деца. Нито една държава или фирма не е дарила пари."
В речта си Кадафи обвързва съдбата на либиеца, който е осъден на доживотен затвор за атентата над Локърби, с тази на българските медицински сестри и палестинския лекар.
"Абдел Басет ал Меграхи е невинен. Международните наблюдатели признаха, че в залата на съда е имало представители на чужди разузнавателни служби. И същите тези представители шепнеха нещо на съдиите. Това означава, че съдът е съмнителен, невалиден", казва лидерът на джамахирията.
"И въпреки това никой не нареди Меграхи да бъде освободен. Сега ние казваме: Нека шотландският съд го освободи! Вие казвате: Не, няма да го освободим! Няма да излезе на свобода ли?
Тогава и медиците няма да излязат", заканва се той
Обвързването на делото срещу българските медици в Либия със случая "Локърби" е напълно неприемливо и необосновано, заявиха от българското Министерството на външните работи.
Говорителят на ведомството Димитър Цанчев каза, че изваждането отново на бял свят на хипотези, които отдавна са били отхвърлени като несъстоятелни и от самото либийско правосъдие, е непонятно.
Всякакви изявления, които оставят впечатление, че изходът от делото срещу медиците е предрешен, или се поставя в зависимост от други казуси, предизвикват недоумение на фона на заявленията на либийската страна, че решението на първоинстанционния съд от 19 декември 2006 г. не е окончателно и съдебната процедура по делото още не е приключила, заяви Цанчев.
От МВнР отбелязаха, че трябва по достойнство да се оценява ангажираността на международната общност с трагедията на заразените със СПИН либийски деца и нейните усилия за създаване на условия за лечението им.
Началникът на затвора "Джудейда", където са петте български медицински сестри, и днес не е позволил на д-р Здравко Георгиев да се срещне със съпругата си Кристияна Вълчева, съобщи БНР.
Преди повторното постановяване на смъртни присъди на 19 декември в продължение на близо две години д-р Георгиев имаше право да се среща със сестрите всеки четвъртък.
Сътрудничката на либийския адвокат Осман Бизанти Ханан е направила постъпки пред затворническите власти да бъде дадено разрешение д-р Георгиев да бъде допуснат на свиждане в събота.
Приемането на България в ЕС ще засили международния натиск върху Либия заради произнесените от Наказателния съд в Либия смъртни присъди срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар. Това пише авторитетното списание "Нейчър".
Изданието посочва, че новият статут на България като член на ЕС ще гарантира засилването на натиска срещу либийската държава.
В обширния си материал, който описва хода на делото и как либийският съд не се е съобразил с научните доказателства, оневиняващи българките и палестинеца, "Нейчър" припомня също и писмото на Бенита Фереро-Валднер до либийското външно министерство, в което еврокомисарят по външните отношения заяви, че Европа не може да приеме присъдите и че се надява Върховният съд на Либия да отмени несправедливите смъртни присъди.
Списанието цитира също и изявлението на германския канцлер Ангела Меркел,
че съдът е издал ужасна присъда,
както и обещанието на германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, че ЕС ще продължи да оказва натиск върху Либия не само да участва в намирането на решение, но и да намери окончателно решение.
Списанието отбелязва още, че за разлика от тези остри изявления, президентът на САЩ Джордж Буш и държавният секретар Кондолиза Райс само са изразили разочарование от потвърждаването на смъртните присъди.
Адвокат Владимир Шейтанов заяви пред БНР, че би променил много неща в защита на медиците, ако отново ги защитава. Според него не е необходимо пак да бъде конституиран като защитник.
Не е лошо преди да се критикуват или да се изказват опасения за противоборство в рамките на защитата, първо да се премахнат основанията за несъгласуваност между определени представители на изпълнителната власт на много по-високо ниво отколкото е защитата, коментира още Шейтанов.
Той определи като работеща идеята делото да се внесе в Международния съд в Хага или да бъде разгледано в трета, безпристрастна страна.
Контрапроцесът на делото Локърби е делото в Бенгази. Това каза журналистката Велислава Дърева от сдружение "Препоръка 1726".
В декларация по повод смъртните присъди срещу българските медицински сестри в Либия от сдружението призовават отделните европейски партньори на България да проявят готовност за икономически мерки срещу Либия в името на спасяването на петима европейски граждани.
От сдружението предлагат да бъде организиран
съдебен процес пред Международния наказателен съд в Хага
по обвинението срещу българските медицински сестри в масово убийство на 426 либийски деца и за изтезанията на обвиняемите от офицери на либийските правоприлагащи органи.
Гаранти-наблюдатели на този процес трябва да са Африканският съюз и ЕС със задължителна експертиза за съда на Световната здравна организация, смятат от сдружението.
Според тях за целта България и Либия трябва да признаят задължителната сила на решенията на Международния съд, като процесът може да е под наблюдението на генералния секретар на ООН.
Международният наказателен съд е независима от ООН международна организация, която се управлява и финансира от страните членки.
Юрисдикцията му е спомагателна, може да бъде упражнявана, само ако националната юрисдикция се окаже неефективна и съгласно строго определените правила прокурорът не може да разследва престъпления в държави, които не са страни по статута, освен ако това не му бъде възложено от Съвета за сигурност на ООН.
Членът на сдружението Гасан Насър разкри, че при воденето на тайни преговори в периода 2001-2003 г. либийската страна е поставила следните условия за освобождаване на медиците: Кадафи да бъде поканен да посети Вашингтон и Брюксел, да бъде вдигнато ембаргото на САЩ над Либия и да бъде освободен терориста, участвал в атентата над Локърби.
По-късно джамахирията поставила условия и за финансови компенсации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!